Így avatkozna magyar belügyekbe Amerika? Megkezdődött Biden demokrácia csúcsa
424 millió dollárt fordítana Washington globális szinten a demokráciák "helyrepofozására"
Így avatkozna magyar belügyekbe Amerika? Megkezdődött Biden demokrácia csúcsa

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2021. 12. 10.
Joe Biden a Summit for Democracy kétnapos virtuális csúcstalálkozóján tartott beszédében figyelmeztetett, hogy a demokratikus jogok és normák világszerte veszélyben vannak. Összesen 424 millió dollárral óhajtja támogatni a demokráciákat globális szinten a demokrata adminisztráció, melynek egy része "független médiákhoz" kerül majd. Az elnök bejelentése felveti a választások médián keresztüli manipulációjának problémáját is.

Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes 

A világ 80 vezetőjével közösen tartott megbeszélésen az amerikai elnök elmondta, hogy szerinte

„ez mindnyájunk számára egy sürgető ügy, hiszen az általunk ismert adatok nagyrészt rossz irányba mutatnak.”

Beszédében Biden olyan tanulmányokra hivatkozott, melyek kimutatták, hogy a szabadság globális szinten immár 15 követő éve visszaszorulóban van, és a demokráciák több mint felében egyfajta visszaesés tapasztalható az elmúlt évtizedben.

Azt is elismerte Biden, hogy a demokratikus deficitben lévő országok egyike éppen Amerika. 

Jelentős problémaként emelte ki ebben a körben a gerrymandering (választókerület-manipuláció) problémáját. A fogalom lényegében arra utal, amikor az egyes választókerületek határait úgy szabják át a hatalmon lévő politikai erők, hogy azzal a maguk számára előnyt biztosítsanak az elkövetkező voksolásokon.

Egy sor kezdeményezést jelentett be az elnök beszéde további részében, melyek célja, hogy támogassák a polgári jogokat ott, ahol azok a leginkább veszélyeztetettek. Összesen 424 millió dolláros kiadást jelentenek a kilátásba helyezett intézkedések az amerikai államkassza számára.

A pénzösszeg jelentős részét egy alapon keresztül az úgynevezett „független média” támogatására fordítják majd, elsősorban olyan helyeken, ahol úgy látják, működésük veszélyeztetett. Az alapot a tervek szerint „vezető nemzetközi médiaszakértők” fogják kezelni.

A demokrata elnök demokráciapárti kezdeményezésének másik központi eleme a korrupció elleni küzdelem volt.

Az USaid (United States Agency for International Development) a tervek szerint számos projektet fog futtatni a korrupciós hálózatok megfigyelésére és célba vételére. Emellett pedig a visszaéléseket bejelentő személyek, civil szervezetek és vagy csoportok védelmére is külön figyelmet fordítanak majd, akik hazájukban küzdenek a korrupció ellen.

A Summit for Democracy első napján a Civicus Monitor nevű civil szervezet arról számolt be, hogy

a világ lakosságának 90 százaléka olyan országban él, ahol az állampolgári szabadságjogokat erősen korlátozzák.

A jelentés 13 olyan ország – köztük Belgium, Csehország és Lengyelország – demokratikus működésének romlásáról számolt be, melyek amúgy meghívást is kaptak a csúcstalálkozóra.

Magyarország volt az egyetlen uniós tagország, amely nem kapott meghívót.

Egyébként a washingtoni orosz és kínai nagykövet közös közleményt tett közzé, amelyben elítélték a Biden-kormányzatot annak megosztó „hidegháborús gondolkodásmódja” miatt, azt állítva, hogy államaik egész egyszerűen csak a demokráciának más-más modelljei.

Sajtón keresztül avatkoznak bele a magyar belügyekbe?

A találkozón elhangzottak alátámasztani látszanak Szijjártó Péter külügyminiszter által felvetett aggodalmakat, melyek a 2022-es magyar országgyűlési választások miatt egyre aktuálisabbak. 

A külügyminiszter a belpolitikai folyamatokba történő beavatkozás vonatkozásában példaként említette olyan hazai sajtóorgánumok külföldi nagykövetségek általi finanszírozását, melyek egyértelműen egy adott politikai irányvonalat képviselnek. Ezt Szijjártó nem tartja elfogadhatónak.

"Nem a Marson élünk, sem a Holdon. Itt közép-Európában pontosan tudjuk, hogy mindenki szeretne befolyást szerezni"

 - szögezte le a külügyminiszter, hozzátéve,  hogy tud is egy-két olyan példát mondani, a kommunikációs térből, ami értékelhető úgy, hogy amögött a magyar belpolitikába történő beavatkozási szándék zajlik.

Egyik ilyen példaként említette, amikor egy másik ország pályázatot hirdet meg, amit aztán megnyer egy a mi országunkban működő nagykövetségük, és az abból befolyó pénzt különböző sajtótermékek finanszírozására fordítja, melyek egyértelműen egy politikai irányvonelt képviselnek.

"Ezt én nehezen tudom nem úgy értékelni, mint belpolitikai folyamatokba történő beavatkozási kísérlet"

- jelentette ki Szijjártó.

Hozzátette, ő sohasem bízná meg egyetlenegy nagykövetét sem azzal, hogy legyen kedves finanszírozzon egy külföldi országban egy internetes felületen egy cikket az adott kormány ellen.

(Guardian/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!