Ahogy arról beszámoltunk, II. Erzsébet uralkodásának 71. évében, 96 évesen tegnap elhunyt. A trónon legidősebb fia, Károly követi majd, és az utódlással nagyon sok minden fog változni az Egyesült Királyságban.
A királynő arcképe 1960 óta szerepelt az összes brit bankjegyen és pénzérmén az Egyesült Királyságban, sőt II. Erzsébet arca látható többek között a kanadai papírpénzen és új-zélandi érméken is. A brit Nemzeti Bank tájékoztatása szerint a bankjegyek cseréje legalább két évbe fog telni, azonban az érmék még ennél hosszabb ideig is majd használatban lesznek.
A brit rendőrkapitányságok előtt és hadihajókon is a királynő monogramjával ellátott zászlók lengtek eddig, de a zászlókat Ausztráliában, Kanadában és Új-Zélandon is használták, amikor II. Erzsébet hivatalos látogatáson volt ezekben az országokban.
A brit nemzeti himnuszban eddig az „Isten óvja a királynőt” sor szerepelt, melyet III. Károly miatt az „Isten óvja a királyt” részre fogják cserélni. Az anglikán egyház imakönyvében is találhatók olyan imák az uralkodóért még 1662-ből, melyek nőnemben vannak írva, és a templomi úrvacsorai közösség során is II. Erzsébetre kérték Isten áldását.
III. Károly trónra lépésével tehát az egyházban is változások várhatóak. Az üzleti életben legalább 600 céget és szolgáltatót érint az uralkodóváltás, melyek a királyi család szolgálatában álltak, és engedélyük volt arra, hogy II. Erzsébet címerét feltüntessék a termékeiken.
A brit parlamenti képviselők, a fegyveres testületek tagjai és a brit állampolgárságot elnyerők esküjének a szövege is módosulni fog, mert már nem „Őfelségének, Erzsébet királynőnek” fognak hűséget fogadni. A politikusoknak új esküt kell tenniük, hogy elkötelezzék magukat III. Károly mellett is.
Az ikonikus vörös postaládákat viszont nem valószínű, hogy lecserélik majd amiatt, hogy a királynő monogramja látható rajtuk, hiszen még olyan levélgyűjtő ládákat is lehet találni az országban, melyeken 70 évvel később is még VI. György király monogramja szerepel.
Az Egyesült Királyságon kívül a brit nemzetközösséghez tartozó 14 országban szintén változások várhatóak, mert több államnak az alkotmányában a királynő van feltüntetve államfőként. Ausztráliában, Kanadában és Új-Zélandon automatikusan az új uralkodó válik az államfővé, de más országokban módosításokra lesz szükség, egyes államokban népszavazást is ki fognak írni emiatt.
(Guardian / Hetek)