Miután a hajtóműveit leállította és az úgynevezett Lagrange-pont felé irányozta a NOAA Deep Space Climate Observatory nevű műholdat, a rakéta a második fokozata levált. Ebben a szakaszban pedig már nem volt elég üzemanyaga ahhoz, hogy visszatérjen a Föld atmoszférájába.
„De ahhoz sem volt elég energiája, hogy kikerülje a Föld-Hold rendszer gravitációs terét. Szóval némileg kaotikus pályát követ a hordozórakéta 2015 februárja óta”
– magyarázta Eric Berger meteorológus.
Az űrkutatók egyébként úgy vélik, hogy a négy tonnás rakéta heteken belül mintegy 2,58 km/s sebességgel ütközni fog a Holddal. Bill Gray, aki Föld-közeli objektumok, aszteroidák, kisebb bolygók és üstökösök nyomon követéséhez készít szoftvereket, azt mondta, hogy a Falcon 9 felső fokozata március 4-én nagy valószínűséggel eléri a Hold túlsó oldalát, valahol az egyenlítő közelében.
„Tudomásom szerint az az első olyen eset, amikor véletlen folytán űrszemét csapódik a Holdba”
Azzal kapcsolatban, hogy az ütközés a Földről is látható lesz-e, Gray azt válaszolta, hogy valószínűleg nem fogjuk észrevenni. Jonathan McDowell, a Harvard Egyetem asztrofizikusa azt írta Twitteren, hogy a becsapódás március 4-én esedékes, de „nem lesz nagy dolog”.
For those asking: yes, an old Falcon 9 second stage left in high orbit in 2015 is going to hit the moon on March 4. It's interesting, but not a big deal.
— Jonathan McDowell (@planet4589) January 25, 2022
Ugyanakkor Berger úgy véli, hogy az esemény lehetővé teszi majd, hogy a rakéta becsapódása nyomán a felszín alatti anyagokat megfigyeljék, de Gray szerint ebből „nem sok újat lehet megtudni”.
(Guardian/Hetek)