Ahogy arról korábban beszámoltunk, a két keresztény vezető először január 24-én állt bíróság elé a finn fővárosban, miután írásaikon, illetve nyilvános bejegyzéseiket keresztül hangot adtak a szexualitással és a házassággal kapcsolatos bibliai nézeteiknek.
Päivi Räsänen volt finn belügyminisztert és Juhana Pohjola lutheránus püspököt gyűlöletbeszéddel és a homoszexuális emberek méltóságának megsértésével vádolta meg a finn ügyészség, egyszerűen azért, mert idézték és értelmezték Pál apostol szavait az LMBT-életmóddal kapcsolatban.
Ezzel a finn legfőbb ügyész gyakorlatilag a Bibliát helyezte vád alá, melyre mindeddig szekuláris finn bíróságon nem volt példa.
Az ügyben a védelmet segítő amerikai emberi jogi ügyvéd, Paul Coleman elmondta, hogy a jelenlevő finn jogászok, akik hosszú éve dolgoznak a bíróságon, elmondták, eddig egy ízben sem volt példa arra, hogy a vád Biblia-verseket olvasson fel a tárgyaláson.
„Az ügyész azzal kezdte, hogy elmagyarázta, az ügy miért nem a hitelvekről, vagy a Bibliáról szól, majd elkezdett felolvasni az Ószövetségből”
Finn bíróságnak soha korábban nem kellett még döntést hoznia olyan kérdésben, hogy a Bibliát idézni bűn-e, vagy sem. Emberi jogi megfigyelők az esetet fontos indikátornak tartják arra nézve, hogy nő-e a nyugati kormányok állampolgárainak beszédük és meggyőződésük miatti üldözése.
Coleman hozzátette, a tárgyalás nagy része a Biblia társadalomban betöltött szerepével foglalkozott, hogy az mennyire összeegyeztethető a finn törvényekkel, azt sugallva, mintha a kettő alapvető ellentétben állna egymással.
A nap azzal zárult, hogy az ügyész megkérdezte Pohjola püspököt, kérdésének történelmi jelentőségével valószínűleg nem is számolva, hogy vajon
„Isten törvényét, vagy a finn törvényeket követi-e”.
Ez a mondat már annálfogva is érdekes, hogy közel kétezer évvel ezelőtt magát Péter apostolt is bíróság elé citálták evangélizációs tevékenysége, és Jézus nevének használata miatt, és amiatt, hogy az arra vonatkozó vallási hatóság tiltásának ellene ment. Akkor az apostol nemes egyszerűséggel csak ennyit válaszolt:
„Istennek kell inkább engedelmeskedni, mint embernek.” (Apcsel 5.)
Az ügyet Coleman „modern kori inkvizíciós vagy eretnek perként” írta le. Ebben az esetben az eretnekség abban áll, hogy Päivi és Pohjola szembe mentek napjaink szexuális ortodoxiájával.
Az ügyvéd arra is rámutatott, hogy a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos törvények általában rendkívül homályos kereteket tartalmaznak, amik ügyészi visszaéléseknek hagy teret.
A második, egyben végső tárgyalás február 14-én, hétfőn várható.
Az ügyet egyre nagyobb nemzetközi érdeklődés övezi, Magyarországon is születtek petíciók, civil és politikai közlemények Päivi és Pohjola mellett. Egy nappal a tárgyalás előtt, vasárnap délután kettőkor pedig százak vonulnak a finn nagykövetség elé, hogy szót emeljenek a szólás-, és vallásszabadság mellett.
(Federalist/Hetek)