„A lelőhelyen feltárt kovakő leletek egyedülálló koncentrációja páratlan Izraelben, és az általunk ismert egyetlen forrás Jemen és Omán” - mutat rá Dr. Jacob Vardi, az Izraeli Régészeti Hatóság kovakőszerszámok szakértője. „Néhány leleten vörös okker nyomaira bukkantunk - ezt az anyagot az ősi kultúrákban a vér szimbolizálására és más dekorációs célokra használták. Az okkersárga jelenléte ezeken a nyílhegyeken arra utalhat, hogy vallási vagy kultikus jelentőségük különleges értéket képvisel” - tette hozzá
Dr. Martin David Pasternak, az ásatások igazgatója és Dr. Tali Erickson-Gini, az Izraeli Régészeti Hatóság vezető kutatója szerint
„a felfedezés egyedülálló, és a Dél- és Észak-Arábia, Fönícia, Egyiptom és Dél-Európa közötti széleskörű kulturális kereskedelemre utal”.
A feltárt két sírban, amelyeket a Kr. e. 7. és 5. század közötti időszakra datálnak, a leletek gazdag választéka került elő: réz- és ezüst ékszerek, füstölőkészítésre szolgáló alabástrom leletek, különböző színes kövekből készült gyöngyök százai, ritka kagylófajták, egy Bes egyiptomi isten alakú amulett, alabástrom edények, amelyeket a Dél-Arábiából származó füstölőgyanták szállítására használtak, és még sok más és sok egyéb. A leletek sokfélesége azt bizonyítja, hogy ez az eddig ismeretlen lelőhely a korszakban a kereskedelmi karavánok temetkezési helye volt, és itt temetkezési és kultikus gyakorlatok folytak.
„A sírok nem olyan helyek, települések vagy erődök közelében találhatóak, amelyek megmagyaráznák jelenlétüket, így rejtélyesnek találtuk őket. Meg kell azonban jegyezni, hogy a Negev-fennsíkon keresztül az Arava felé vezető utak központi csomópontjánál helyezkednek el” - mondják a kutatók.
„Úgy tűnik, hogy a maradványok a Dél-Arábiából származó kereskedőkhöz köthetők, akik hosszú távú utazásaikról voltak ismertek, és akik többek között tömjénnel és mirhával kereskedtek. Természetesen ezek az utazások hónapokig tarthattak olyan nehéz körülmények között, mint az éghajlat, a fosztogatók veszélye és egyéb kihívások”.
„Ez az egyik legérdekesebb lelőhely, amellyel eddig találkoztunk” - teszi hozzá Dr. Pasternak és Dr. Erickson-Gini.
„A szerkezetek és a leletek sokfélesége arról tanúskodik, hogy a Negev több volt, mint a nemzetközi utazások átjárója - kereskedők és kultúrák élénk találkozóhelye volt.”
„A különleges leletek jelenlétének fényében feltételezzük, hogy az elhunytak közül sokan nők voltak, és lehetséges, hogy a kereskedelmi karavánok emberkereskedelmet folytattak; az i. e. első évezred második felében Jemenből származó kereskedők (az úgynevezett minaiak) szövegei leírják, hogy nőket vásároltak, többek között Gázából, Egyiptomból, Görögországból, Moábból és Edomból.
Egy Jemenben felfedezett felirat 30, Gáza városában vásárolt nőt sorol fel. A nők jelenlétére utaló egyéb bizonyítékok közé tartozik az egyiptomi Bes isten amulettje. Ez az isten volt felelős azért, hogy megvédje a nőket és a gyermekeket a bajtól.
Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója szerint a felfedezés kiemeli a Negev térségének központi szerepét az ókorban, amely nem csupán egy átkelőhely volt, hanem egy jelentős kereskedelmi és kulturális csomópont is.
(IAA/Hetek)