Egy ilyen támadás hetekkel vagy hónapokkal vetné vissza Irán atomprogramját, miközben fokozná a feszültséget a térségben, és szélesebb körű konfliktust kockáztatna - áll a Biden-kormányzat végéről és a Trump-kormányzat kezdetéről származó több hírszerzési jelentésben - írta a lap.
Brian Hughes, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője a Postnak elmondta, hogy Donald Trump elnök
„nem fogja megengedni, hogy Irán atomfegyverhez jusson”.
„Miközben előnyben részesíti az amerikaiaknak az iráni rezsimmel régóta fennálló problémáinak békés úton történő megoldásáról szóló tárgyalásokat, nem fog a végtelenségig várni, ha Irán nem hajlandó megegyezni” - mondta Hughes a Postnak.
A hírszerzési jelentések közül a legátfogóbb január elején érkezett, és a vezérkari főnökök egyesített vezérkarának hírszerzési igazgatósága és a Védelmi Hírszerző Ügynökség készítette - írja a Post.
Ez arra figyelmeztetett, hogy Izrael valószínűleg megkísérel támadást intézni az iráni Fordó és Natanz nukleáris létesítményei ellen.
A hírszerzést ismerő jelenlegi és volt amerikai tisztviselők szerint Izrael megállapította, hogy az Irán elleni októberi bombázása lerontotta Irán légvédelmét, és kiszolgáltatottá tette az országot egy következő támadásnak.
A hírszerzési jelentések két lehetséges csapásválasztási lehetőséget vázoltak fel, amelyek mindegyikéhez az Egyesült Államok légi utántöltő támogatást és hírszerzési információkat biztosítana - írta a Post.
Trump elmondta, hogy inkább egyezséget kötne Iránnal annak megakadályozására, hogy az atomfegyverhez jusson, és azt is mondta, hogy szerinte Irán is inkább az egyezséget részesítené előnyben egy fegyveres konfliktussal szemben.
„Mindenki azt hiszi, hogy Izrael a mi segítségünkkel vagy jóváhagyásunkkal odamegy, és a pokolba bombázza őket. Én jobban szeretném, ha ez nem történne meg”
- mondta Trump.
A sajtóban kiszivárgott korábbi fenyegetésre reagálva Maszúd Peszeskján iráni elnök csütörtökön kijelentette, „Teherán ellenségei ugyan lecsaphatnak az ország nukleáris létesítményeire, de nem tudják megfosztani attól a képességétől, hogy újakat építsen”. Azonban az elnök korábban cáfolta, hogy Irán atomfegyvert akarna előállítani, mert szerinte az Iráni Iszlám Köztársaság által vallott értékekbe nem fér bele ártatlan emberek lemészárlása, amit az is bizonyít, hogy 2003-ban Ali Hamanei fatvát is adott ki, melyben az ajatollah megtiltotta a tömegpusztító fegyverek gyártását.
Az iráni atomprogram volt a Washington Post értesülései szerint az egyik fő napirendi pontja Benjamin Netanjahu és Donald Trump találkozójának, melyen a két vezető végigvette a lehetséges forgatókönyveket a diplomáciai nyomásgyakorlástól az ultimátumon át a katonai megoldásokig.
(Reuters/Hetek)