Gilad Erdan, Izrael Washingtonba delegált nagykövete kedden az AP hírügynökség székházában katonai források alapján újabb részleteket tett közzé a Gázai övezetbeli toronyépület elleni izraeli légicsapásról, amelyet a májusi, 11 napos Falak őrzői hadművelet idején hajtottak végre.
Erdan egyrészt segítséget ajánlott a hírügynökségi székház újjáépítéséhez, másrészt elmondta, hogy a Hamász a felrobbantott épületet egy olyan rendszer kifejlesztésére használta, amely elektronikus úton távolról megzavarta volna Izrael vaskupola védelmi rendszerét.
Erdan az AP New York-i irodájában találkozott Gary Pruittal, a hírügynökség elnökével és Ian Phillips nemzetközi hírekért felelős alelnökkel. Elmagyarázta nekik az al-Dzsala torony lerombolásáról meghozott döntés hátterét.
⭕ LIVE footage of the moment an Israeli air raid bombed the offices of Al Jazeera and The Associated Press in Gaza City ⬇️
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 15, 2021
🔴 LIVE updates: https://t.co/RvtP1lEX1x pic.twitter.com/RBO1ZiDAl0
Az épületben működött az AP mellett az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió gázai irodája is.
Az újságírókat szolgáló épület felrobbantása nemzetközi felháborodáshoz vezetett.
A légicsapás előtt az izraeli hadsereg figyelmeztette az ott dolgozókat, akik egy órát kaptak a távozásra, és nem sérültek meg.
Közvetlen fenyegetést jelentett az izraeli civilek számára, és ennek felszámolása elsőbbséget élvezett az izraeli hadseregben.
Az izraeli nagykövet megismételte a korábban bejelentett okot is, miszerint a toronyépületben a Hamász katonai hírszerzéssel foglalkozó, valamint kutatási és fejlesztési osztálya és egy technológiai egysége is működött.
A nagykövet az AP-t a világ egyik legfontosabb hírügynökségének nevezte, és hangsúlyozta, hogy Izrael nem gyanakodott arra, hogy alkalmazottai tudtak a Hamász titkos egységének jelenlétéről.
Ezzel a megjegyzésével Erdan enyhíteni próbálta az izraeli hadsereg vezérkari főnökének, Aviv Kochavinak a múlt hónapban tett kijelentését, miszerint
az AP újságírói az épület bejáratánál lévő kávézóban a Hamasz embereivel itták reggeli kávéjukat akár tudták ezt, akár nem.
Az AP nyilvánvalóan hamisnak nevezte ezt az állítást, s megjegyezték, hogy nem volt kávézó az épületben. Beni Ganz izraeli védelmi miniszter később azt mondta külföldi újságíróknak, hogy Kochavi csak a légkör bemutatására, képletesen beszélt a nemzetközi médiumoknak otthont adó helyről.
Erdan hangsúlyozta, hogy Izrael továbbra is fontosnak tekinti a sajtószabadságot, és az újságírók biztonságának megőrzésére törekszik, bárhonnan is tudósítanak.
(MTI/Hetek)