„Ez a demokrácia, és most a politikai erőviszonyok ezt igénylik, hogy ilyen gyakran legyen választás” – mondta a nagykövet, aki elmondta, hogy a távolból szavazás lehetősége csak korlátozott az izraeli választásokon. „Mi eléggé konzervatívak vagyunk ebben a kérdésben. Bár Izrael start-up nemzet, szavazni csak valós időben, személyesen és papír alapon lehet a választás napján, ami most november 1-je. Ez alól csak a diplomáciai képviseleteken dolgozók, vagy olyan személyek mentesülnek, akik külföldön képviseli az országot.”
A távoli szavazatokat a választás napján hozzákeverik a hagyományos módon leadott voksokhoz, így nem lehet utólag megállapítani azt, hogy egy adott városban például hogyan szavaztak az ott élők. A várhatóan szoros eredmény miatt most jelentősége lehet annak, hogy a hivatalos végeredményt csak egy héttel a választás után hirdetik ki.
A most záruló kampányban a legfontosabb vitakérdés a megélhetési költségek meredek emelkedése volt, pedig Izrael korábban is drága országnak számított, ám a világválság ott ki kifejtette hatását. A biztonsági kérdések azonban kevésbé számítanak kampánytémának, mert ezekről a legtöbb izraeli hasonlóan gondolkodik.
A nagykövet azonban nagyon aggasztónak tartja az iráni drónok ukrajnai bevetését orosz részről.
„Attól tartunk, hogy most olyan operatív tapasztalatot szerezhetnek, amelyet végső soron Izraellel szemben használhatnak fel.”
Az októberben megkötött izraeli-libanoni földgáz megállapodásról Jakov Hadas-Handelsman elmondta, hogy még aláírásra vár az egyezmény, amely ugyan nem békemegállapodás, de komoly a gazdasági jelentőséggel bír.
„A Földközi-tenger keleti medencéje sok földgázt rejt, amelynek Izrael elkezdte már a kiaknázását, és az ország ennek köszönhetően exportőrré vált.” – mondta a nagykövet, aki hozzátette, Izrael igyekszik Európának is segíteni az energiaellátásban.
„Néhány hónappal ezelőtt megállapodás született Izrael, Egyiptom és az Ursula von der Leyen által képviselt Európai Bizottság között, hogy izraeli gázt adnak el Európának.”
Bár ez a földgáz nem közvetlenül jut el Magyarországra, minden európai országnak érdeke, hogy a kontinens energiabiztonsága erősödjön. Ha pedig elindul Izraelben a nemrég felfedezett újabb gázmezők kiaknázása, és elkészülnek ehhez új tenger alatti vezetékek, akkor ez akár közvetlenül eljuthat a magyar fogyasztókhoz.