Az 58 éves, újvidéki születésű édesapja révén magyar származású Jair Lapid tíz éve médiaszereplőből lett politikus. Pályafutása ebből a szempontból az ukrán elnökhöz hasonlít, aki szintén a showbiznisz világából nyergelt át a közéletbe.
Lapid már Tel-Avivban született, és évtizedeken át különböző népszerű izraeli televíziós műsorok házigazdájaként lett ismert. Amikor 2013-ban megalapította a Jes Atid (Van Jövő) elnevezésű pártját, kevesen gondolták, hogy Lapid tartós szereplője lesz az izraeli közéletnek. Igaz, volt családi előképe, mert apja, Tomi Lapid szintén újságíróból lett politikus.
Sokan úgy gondolták, hogy csak a személyes brandjét akarja egy új formában tovább építeni, de ismerősei már akkor azt mondták, hogy Lapid komolyan gondolja a közszolgálatot, és nem is a pénz motiválta, mert médiacelebként jómódban élt. Színrelépése annak a látványos tüntetéssorozatnak volt köszönhető, ami a szárnyaló megélhetési és lakhatási költségek miatt kezdődött. A sátras tüntetések központja a tel-avivi tengerparti sétány volt.
Mint kiderült, Lapid jól időzített, mert az első választáson pártja meglepetésre 19 képviselői helyet szerzett, és ezzel a második helyen végzett a Benjamin Netanjahu vezette Likud mögött. Innen kezdve pályafutása még a sok fordulatot látott izraeliek számára is kalandos volt.
Először pénzügyminiszterként csatlakozott pártjával a Netanjahu vezette koalícióhoz, majd miután megromlott viszonya a miniszterelnökkel, két évvel később az ellenzék oldalára állt. Pártjával együtt öt éven át igyekezett megbuktatni Netanjahut, míg végül 2021-ben, az egymást követő negyedik előrehozott választás után sikerrel járt.
Meglepetésre, a koalíciós megállapodásban átengedte első körben a kormányfői posztot Naftali Bennettnek, jóllehet pártja sokkal erősebb volt, mint Bennett pártja, a Jamina. A szerződés értelmében Lapid 2023 őszéig csak „alternatív miniszterelnök” és külügyminiszter lett volna, ám volt a megállapodásban egy olyan pont, hogy amennyiben a kormány bukását Bennett képviselői „lázadása” okozza, akkor azonnal helyet cserélnek egymással.
Végül pontosan ez történt, a Jaminából több képviselő is távozott, ami miatt a kormánytöbbség végleg elolvadt. Bennett június közepén úgy döntött, hogy kiszáll és kezdeményezi a kneszet feloszlatását és új választások kiírását. Ennek következtében július 1-jétől Jair Lapid tölti be a kormányfői posztot, legalább a november 1-jére kiírt választásokig, illetve az új kormány megalakulásáig.
Bár a közvélemény-kutatások most szinte biztosra veszik Netanjahu győzelmét, Lapid okozhat még meglepetéseket, amint arról néhány hete az izraeli Telepesek Tanácsának vezetője beszélt lapunknak nyilatkozva.
Nagyon tartok attól, hogy egy újabb
választás után megint Jair Lapidot és a többi baloldali politikust találhatjuk az új kormányban.”
– mondta Jigal Dilmoni a Heteknek.
Több mint egy évtizede Jair Lapid az első baloldali, szekuláris miniszterelnöke Izraelnek, aki néhány hét múlva személyesen fogadhatja az amerikai elnököt is Jeruzsálemben. Várhatóan az izraeli főáramú média mindent megtesz azért, hogy ezt az alkalmat Lapid kormányképességének erősítésére használja ki.
A Netanjahuval szembeni tábor vezetőjeként megpróbálja majd újból megosztani a jobboldalt is. Újra segítségére lehet a magas infláció és a csillagászati lakhatási költségek miatti elégedetlenség. (Tel-Avivot nemrég a világ legdrágább városának jeltölték egy felmérésben.)
Szemben az eddigiekkel, most egy újabb patthelyzet is neki kedvezhet, mert amíg nem alakul új kormány, ő lehet a miniszterelnök. Az előzmények alapján nem lehet kizárni azt, hogy a novemberi választás után pont egy ilyen helyzet állhat újra elő.
(Hetek)