Sokakat felháborított Emmanuel Macronnak az a felvetése, hogy a múlt heti események fényében még időben le kellene állítani a közösségi médiát Franciaországban, hogy meg lehessen fékezni az emberek online szerveződését.
Ahogy arról beszámoltunk, Macron a közösségi médiát hibáztatta a napokon át tartó utcai erőszak miatt, miután egy rendőr közúti ellenőrzés közben lelőtt egy 17 éves, algériai származású fiút.
A francia elnök a zűrzavarban érintett települések polgármestereivel találkozott, ott beszélt arról, hogy a jövőben korlátoznák a közösségi médiát, hogy megakadályozzák a napokon át tartó utcai zavargásokat.
„Át kell gondolnunk, hogy a fiatalok hogy használják a közösségi hálót a családokban, az iskolákban, és tiltást bevezetni… amikor kikerül a kezünkből az irányítás, akkor szabályoznunk kell vagy akár le is kapcsolni őket”
- mondta a francia államfő.
A politikus megjegyezte, hogy nem „a pillanat hevében” hozott döntések történnének a jövőben, de sokan kritizálták a felvetést, mert akkor Franciaország olyan országokkal kerülne egy oldalra, mint Törökország, Kína vagy Észak-Korea, ahol bizonyos esetekben korlátozzák, lekapcsolják vagy szinte egyfolytában erősen kontrollálják és cenzúrázzák a közösségi oldalak tartalmait.
A francia elnöki hivatal képviselője hangsúlyozta, hogy nem „általános leállást” akarnának bevezetni, és Macron higgadt és észszerű vitát szeretne folytatni a kérdésről.
A francia kormány szóvivője megerősítette, hogy valóban vita zajlik arról, hogy mit kellene tenni a múlt hetihez hasonló helyzetben a közösségi médiával.
„Egy fiatalnak tudnia kell, hogy nem ücsöröghet a képernyő mögött és írogathat, szervezkedhet és csinálhat, amit csak akar. A bűncselekmények esetében nincs anonimitás. Meg kell érteni, hogy ennek következményei vannak, és büntetéshez vezethet”
- mondta Olivier Véran.
(Guardian / Hetek)