CSAK EGYÜTT TUDJUK FOLYTATNI! Az elmúlt évben a Hetek minden korábbinál élesebben állt ki az igazság mellett: legyen szó a keresztény értékek védelméről, vagy az Izrael melletti kiállásról. Fizessen elő Ön is, hogy jövőre is folytatni tudjuk ezt a munkát: hetek.hu/elofizetes
"Soha nem volt még olyan időszak a történelemben, amikor annyira szükségünk lett volna arra, hogy Dietrich Bonhoeffer életére emlékeztessenek bennünket, mint ma" - mondta Jordan Harmon, a filmet bemutató Angel Studios elnöke.
A film a második világháború idején játszódik, és a történet szerint főhőse, Dietrich Bonhoeffer lelkiismereti, illetve teológiai okokból dönt úgy, hogy részt vesz a nemzetiszocialistákkal szembeni ellenállásban.
A teológus már a kezdetektől fogva élesen látta a nemzetiszocialista ideológia veszélyeit, és azt is, hogy az szöges ellentétben áll a kereszténységgel. Bonhoeffer már 1935-ben azt írja: "Csak az énekelhet gregorián éneket, aki együtt sír a zsidókkal". Fogalmazta ezt meg akkor, amikor a német egyház is megosztottá vált a német kormányhoz való viszonyulás tekintetében.
A teológus pacifista okokból visszautasította a katonai behívásnak való engedelmességet, és 1939-ben Amerikába disszidál. Azonban idő közben arra a meggyőződésre jut, hogy vissza kell mennie.
"Arra a következtetésre jutottam, hogy hibát követtem el, amikor Amerikába jöttem. Nincs jogom részt venni a németországi keresztény élet újjáépítésében, ha nem megyek át népemmel együtt ezeknek az időknek a megpróbáltatásain"
- mondta.
Bonhoeffer ekkor kapcsolódik be az egyik náciellenes ellenállási csoportba. Amikor a csoport tagjai 1943-ban sikertelen támadást hajtanak végre Hitler ellen, Bonhoeffert is letartóztatják, majd bebörtönzik. A hősies küzdelmek után a főszereplőt a flossenbürgi koncentrációs táborban végezték ki 1945. április 9-én. Miután megtudta, hogy kivégzés vár rá, úgy fogalmazott, hogy
"Ez a vég, de számomra az élet kezdete."
A film forgatókönyvét Todd Komarnicki amerikai filmes írta, aki - mint fogalmazott - "egyedülálló kiváltságnak" érezte, hogy megoszthatja a világgal Bonhoeffer "izgalmas történetét" - számol be róla a CNE a PRO német keresztény magazin nyomán.
(CNE / Hetek)