Az izlandi parlament, az Alþingi, tegnap este elfogadott egy rendkívül ellentmondásos bevándorlási törvényt, mely a a menedékkérőket 30 nappal a kérelmük elutasítása után megfosztja jogaiktól, beleértve a lakhatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést. Az izlandi emberi jogi szervezetek, köztük a Vöröskereszt, az UNICEF és az Amnesty International határozottan ellenezték a törvényjavaslatot.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 7, 2024
Illegal migrants storm the parliament in Reykjavik, Iceland as a debate starts in the chamber on tougher immigration laws
The migrants demand social housing and their family members entry into Iceland
Iceland has only 370 000 inhabitants & very little migration
🇮🇸 pic.twitter.com/m8FBb39b8m
A parlamentbe a törvény elfogadását megelőző vita alatt benyomuló illegális bevándorlók ordibálva és a karzat oszlopairól függeszkedve tiltakoztak.
A képviselők visszatartottak egy menedékkérőt, aki azzal fenyegetőzött, hogy leveti magát az erkélyről a parlamenti ülésterembe.
"Az izlandi menedékkérők hangoskodtak, kiabáltak és kiabáltak a parlamenti emelvényről a külföldi állampolgárokról szóló törvény módosításáról szóló vita kezdetén. Emiatt a parlamenti üléseket néhány percre elhalasztották, mivel az emberek a késések miatt tülekedtek" - írta le az eseményeket az egyik jelenlevő.
Izlandnak mindössze 370 000 lakosa van és nagyon kevés a migráció. Mivel az ország a világ legbiztonságosabb országai közé tartozik, ahol nagyon alacsony az erőszakos cselekmények száma, a parlamentet sem őrzik nagy biztonsági intézkedések. Ez azonban hamarosan megváltozhat.