A kiszemelt égitest, a Dimorphos egy nagyobb aszteroida egyik holdja volt, amely elég kis tömegűnek tűnt ahhoz, hogy kockázatmentesen el lehessen mozdítani a pályájáról. Az ütközés meg is történt, miután a NASA eszköze hatalmas sebességgel becsapódott a Dimorphos felszínébe.
A kozmikus biliárdjátékék azonban a kutatók szerint rosszul sült el. A DART-küldetés vezető kutatója, Derek Richardson szerint a becsapódás nem csak letérítette az égitestet a pályájáról, hanem az alakját és az anyaégitesttel, a Didymos aszteroidával való kölcsönhatását is drámaian megváltoztatta.
Az ütközés következtében „a Dimorphos elveszítette az egyensúlyát, kaotikus és kiszámíthatatlan forgásba kezdett”
A tudós úgy véli, hogy akár egy évszázadig is eltarthat, amíg stabilizálódik a mozgása.
Bár attól nem kell tartani, hogy az égitest módosult röppályája veszélyezteti a Földet, az eredmények figyelmeztetőek arra, hogy az égitestek mozgása nagyon érzékeny egyensúlyon alapszik, és már egy viszonylag kis hatás is kiszámíthatatlanná teheti a helyzetüket.
IMPACT SUCCESS! Watch from #DARTMIssion’s DRACO Camera, as the vending machine-sized spacecraft successfully collides with asteroid Dimorphos, which is the size of a football stadium and poses no threat to Earth. pic.twitter.com/7bXipPkjWD
— NASA (@NASA) September 26, 2022
Az Európai Űrügynökség is hamarosan hasonló akcióra készül. 2024 októberében indul a Héra űrmisszió ugyanehhez az aszteroida rendszerhez, hogy közelről tanulmányozza mindkét égitestet, és további részleteket tudjon meg a DART becsapódásáról.
Az egyik legfontosabb kérdés, amelyre a Hera segíthet választ adni, az, hogy a Dimorphos elég stabil-e ahhoz, hogy a jövőbeli űreszközök leszállhassanak rajta.
„Az egyik legnagyobb kérdésünk most az, hogy az egyensúlyból kilendült Dimorphos elég stabil-e ahhoz, hogy űrszondák landoljanak rajta, és további kutatási berendezéseket telepítsenek rá” - jegyzi meg Richardson.
A DART és a Héra küldetések segíteni kívánnak a tudósoknak abban, hogy finomítani tudják a védekezési stratégiákat a Földet érő esetleges aszteroida- vagy üstökösbecsapódások ellen.
„A DART olyan betekintést engedett a bonyolult gravitációs fizikába, amit laboratóriumban nem lehet elvégezni.
A nullánál mindenképpen nagyobb az esélye annak, hogy egy aszteroida vagy üstökös megközelíti és veszélyezteti a bolygónkat, most azonban már van egy további védelmi vonalunk az ilyen külső fenyegetésekkel szemben” – szögezte le Richardson.
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.