Katasztrófa a NASA-mentőakció: tévedésből a Föld felé lökték az aszteroidát
A legfrissebb adatok szerint véglegesen megváltozott annak az égitestnek a pályája, amelyet kísérleti céllal egy űrhajóval találtak el
Katasztrófa a NASA-mentőakció: tévedésből a Föld felé lökték az aszteroidát

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2024. 08. 27.
A NASA 2022-ben indította a DART elnevezésű misszióját, amelynek a célja az volt, hogy felmérjék, lehetséges-e eltéríteni egy aszteroidát azáltal, hogy nagy sebességgel ütköztetik egy űreszközzel – írja a studyfinds.com tudományos hírportál, amelyet az atv.hu szemlézett.

A kiszemelt égitest, a Dimorphos egy nagyobb aszteroida egyik holdja volt, amely elég kis tömegűnek tűnt ahhoz, hogy kockázatmentesen el lehessen mozdítani a pályájáról. Az ütközés meg is történt, miután a NASA eszköze hatalmas sebességgel becsapódott a Dimorphos felszínébe.

A kozmikus biliárdjátékék azonban a kutatók szerint rosszul sült el. A DART-küldetés vezető kutatója, Derek Richardson szerint a becsapódás nem csak letérítette az égitestet a pályájáról, hanem az alakját és az anyaégitesttel, a Didymos aszteroidával való kölcsönhatását is drámaian megváltoztatta.

Az ütközés következtében „a Dimorphos elveszítette az egyensúlyát, kaotikus és kiszámíthatatlan forgásba kezdett”

A tudós úgy véli, hogy akár egy évszázadig is eltarthat, amíg stabilizálódik a mozgása.

Bár attól nem kell tartani, hogy az égitest módosult röppályája veszélyezteti a Földet, az eredmények figyelmeztetőek arra, hogy az égitestek mozgása nagyon érzékeny egyensúlyon alapszik, és már egy viszonylag kis hatás is kiszámíthatatlanná teheti a helyzetüket.

Az Európai Űrügynökség is hamarosan hasonló akcióra készül. 2024 októberében indul a Héra űrmisszió ugyanehhez az aszteroida rendszerhez, hogy közelről tanulmányozza mindkét égitestet, és további részleteket tudjon meg a DART becsapódásáról.

Az egyik legfontosabb kérdés, amelyre a Hera segíthet választ adni, az, hogy a Dimorphos elég stabil-e ahhoz, hogy a jövőbeli űreszközök leszállhassanak rajta.

„Az egyik legnagyobb kérdésünk most az, hogy az egyensúlyból kilendült Dimorphos elég stabil-e ahhoz, hogy űrszondák landoljanak rajta, és további kutatási berendezéseket telepítsenek rá” - jegyzi meg Richardson.

A DART és a Héra küldetések segíteni kívánnak a tudósoknak abban, hogy finomítani tudják a védekezési stratégiákat a Földet érő esetleges aszteroida- vagy üstökösbecsapódások ellen.

„A DART olyan betekintést engedett a bonyolult gravitációs fizikába, amit laboratóriumban nem lehet elvégezni.

A nullánál mindenképpen nagyobb az esélye annak, hogy egy aszteroida vagy üstökös megközelíti és veszélyezteti a bolygónkat, most azonban már van egy további védelmi vonalunk az ilyen külső fenyegetésekkel szemben” – szögezte le Richardson.

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket.  EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.

hetek hírlevél/viber

Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait.  CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.  

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!