A vallásszabadsággal foglalkozó szakemberek szerint az intézkedések célja, hogy az állam fokozottabban ellenőrizze a vallási intézményeket, és adót vetnek ki a tizedre és az adományokra, miközben előírják, hogy a szervezeteknek hivatalos partnerséget kell kialakítaniuk a nicaraguai kormánnyal, hogy az országban projekteket hajthassanak végre.
A La Prensa című helyi újság becslése szerint
a tizedet terhelő adók elérhetik a 30 százalékot.
Daniel Ortega elnök terjesztette be a törvényjavaslatot, amelyet augusztus 20-án egyhangúlag hagyott jóvá az Asamblea Nacional. Ortega pártja, a Frente Sandinista de Liberación Nacional, amely az 1970-es években gerillacsoportként indult, irányítja a törvényhozást.
A törvénymódosítások „a családok és közösségek érdekeit szolgáló projektek fejlesztését fogják elősegíteni a szolidaritás és a nemzeti törvények betartásának keretein belül” - nyilatkozta Rosario Murillo alelnök, aki Ortega felesége.
Ugyanazon a napon, amikor a törvényt elfogadták, a kormány 1500 szervezet jogi státuszát törölte, arra hivatkozva, hogy nem nyújtottak be megfelelő pénzügyi kimutatásokat.
A katolikus közösségeken kívül nagy számú pünkösdi, baptista, metodista, lutheránus és presbiteriánus gyülekezetet és szervezetet érint a lépés.
Bár az érintett intézmények közül néhány országos szinten működött, sokan 100 főnél kevesebb hívővel rendelkező környékbeli gyülekezetek voltak.
A kormányrendelet részeként e szervezetek vagyona a nicaraguai kormányra száll át.
Tavaly ezek a pénzügyi beszámolási követelmények egy texasi székhelyű, Mountain Gateway nevű szolgálat tíz gyülekezetének bezárásához és 11 Nicaraguában működő pásztorának letartóztatásához vezettek. Hetekkel korábban a csoport egy kétnapos evangelizációs rendezvényén több mint 300 000 ember vett részt.
Tavaly a nicaraguai kormány biztonsági aggályokra hivatkozva betiltotta a körmeneteket és a szabadtéri istentiszteleteket a 2018-as, zavargásokhoz vezető tüntetések után.
A kormány azt is megtiltotta, hogy magánházak előtt olyan szimbólumokat helyezzenek el, mint a keresztek vagy a Dávid-csillag.
Nicaragua 7 millió lakosának közel 40 százalékát teszik ki az evangéliumi keresztények, ezzel a harmadik legevangéliumibb ország Latin-Amerikában. Vannak olyan keresztények azonban, akiknek nincs problémájuk Ortega intézkedéseivel, amíg az evangélizáció szabad marad.
„Ez nem éppen üldözés” - mondta Ismael Jara, aki az Iglesia Bautista Sendero de Luz lelkipásztora Ciudad Sandinóban. „Nem tiltották meg, hogy kimenjünk az utcára és evangelizáljunk. ... Csak a tömeggyűlések nem engedélyezettek a [2018-as tüntetéseket követő politikai instabilitás miatt]”
(Christianity Today/Hetek)
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.