Az uniós szerződések felülvizsgálatát szolgáló konvent összehívásáról szóló parlamenti vitában a biztos elmondta: az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozaton
meghallgatták az állampolgárok felvetéseit, most az uniós intézmények feladata, hogy a legrövidebb időn belül összegezzék ezeket, és megvalósítási terveket készítsenek.
Véleménye szerint a közelmúltbeli példák azt mutatták, hogy az EU még járvány vagy háború idején is képes teljesíteni olyan területeken, amelyekről az uniós szerződések nem rendelkeznek kifejezetten. "Tovább is mehetnénk, s amint az EP állásfoglalásában kimondja,
az EU nagyobb szerepet is játszhatna az egészségügyben és a védelemben, illetve olyan kulcsfontosságú területeken, ahol az egyhangú döntéshozatalnak nincs értelme"
- jegyezte meg.
Suica elmondta továbbá, hogy a bizottság jövő héten közleményt ad ki, amelyben bemutatja a konferencia eredményeinek nyomon követésé a testület hatáskörébe tartozó területeken.
Mint mondta, több területen az uniós intézmények már most is tudnak lépéseket tenni, és a javaslatok némelyike gyorsan megvalósítható, a bizottság első javaslatát az elnök, Ursula Von der Leyen fogja szeptemberben bemutatni.
"Meg kell találnunk a legközvetlenebb utat a konferencia következtetéseinek nyomon követésére, vagy úgy, hogy teljes mértékben kihasználjuk a szerződéseken belüli lehetőségeinket, vagy ha kell, megváltoztatjuk a szerződéseket"
- tette hozzá a bizottság alelnöke.
Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke Trócsányi Lászlóval uniós parlamenti képviselővel kiadott közös sajtóközleményében hangsúlyozta: a konferenciasorozat folyamata nem volt sem demokratikus, sem pluralista, a zárókövetkeztetések ilyen módszerrel történő elfogadása pedig nem legitim.
"A konferencia csupán az intoleráns liberális véleményhegemónia színjátéka volt, nem pedig keret a közös és szabad gondolkozáshoz Európa jövőjéről"
- tették hozzá.
Véleményük szerint olyan megújulásra van szükség, amely az európai nemzetek alkotmányos önazonosságát, kultúráját és hagyományait nem akarja túllépni, bármilyen további európai építkezésnek csakis ez lehet a kiindulópontja.
"Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a nemzeti önrendelkezés jogát tiszteletben tartva, együtt egy demokratikusabb és ellenállóbb Európai Uniót teremtsünk.
Az erős Európai Unió csak erős, szuverén tagállamok kölcsönös megértésen alapuló együttműködéséből születhet meg" - húzta alá a képviselő.
Trócsányi László szerint ahhoz, hogy az Európai Unió visszanyerje a belé vetett, de meginogni látszó bizalmat, a tagállamok érdekeit figyelembe vevő, professzionális cselekvésre van szükség. "Ez azonban nem történhet előre gyártott prekoncepciók alapján, a centralizáció, a nemzeti szuverenitás csorbítása, az Európai Egyesült Államok létrehozásának céljával" - hívta fel a figyelmet.
Rámutatott, hogy az EP hivatkozási alapja a konvent összehívásához
"a kudarcos és semmilyen legitimációval nem bíró Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat zárókövetkeztetései."
Szerinte már a konferencia megkezdésekor lehetett tudni, "hogy azok, akik a tollat fogják, milyen irányba kívánják vinni az Európai Unió jövőjét."
"Mi mégis jóhiszeműen és tisztességgel vettünk részt a vitákban, hiszen számunka valóban fontos Európa egysége. Mi nem a centralizációban és nem egy ideológiailag vezérelt Európában hiszünk. Számunkra egy olyan európai integráció vonzó, amely a tagállamok együttműködésén alapszik, és amely tiszteletben tartja a tagállamok nemzeti identitását"- húzta alá
(Hetek/MTI)