Készültségben az orosz nukleáris elrettentő erők
Készültségben az orosz nukleáris elrettentő erők

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2022. 02. 27.
A kelet-nyugati feszültség drámai kiéleződése miatt Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte a nukleáris elrettentő erők készültségbe helyezését vasárnap, válaszul a NATO vezető hatalmainak „agresszív” kijelentéseire.

Az ukrajnai drámai eseményekről ebben a cikkünkben tudósítunk percről percre.

Putyin a legfelsőbb tisztségviselőivel tartott vasárnapi megbeszélésen utasította az orosz védelmi minisztert és a hadsereg vezérkarának főnökét, hogy a nukleáris elrettentő erőket „különleges szolgálati módba” helyezzék.

"A vezető NATO-országok vezető tisztségviselői a hazánknak címzett agresszív kijelentéseket is megengednek maguknak, ezért

megparancsolom a védelmi miniszternek és a vezérkar főnöknek, hogy az orosz hadsereg elrettentő erőit helyezzék át különleges szolgálati módba"

- mondta az orosz elnök a Kremlben a Szergej Sojgu védelmi miniszterrel és Valerij Geraszimovval, az orosz fegyveres erők vezérkari főnökével folytatott megbeszélésén.

Putyin "barátságtalan lépésnek" nevezte, hogy nyugati országok gazdasági téren is "barátságtalan lépéseket" tesznek Oroszországgal szemben és "illegitimnek" nevezte a szankciókat.

Az orosz elnök a háború megindításának csütörtök hajnali bejelentésekor arra figyelmeztetett, hogy Oroszország

haladéktalanul válaszolni fog, ha valaki kívülről beavatkozik az ukrajnai "különleges hadműveletbe".

A vasárnapi döntést orosz médiában hírelemzők figyelmeztetésként értelmezték, amely a szankciók mellett egyebek között arra reagált, hogy Németország, amely korábban történelmi okokból tartózkodott ettől a lépéstől, bejelentette, hogy fegyvert szállít Ukrajnának, Liz Truss brit külügyminiszter pedig a támogatásáról biztosította Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki külföldieket bíztatott nemzetközi harcoló alakulat létrehozására.

Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője vasárnap azzal vádolta meg az ukrán hadsereget, hogy

elkezdett tömegesen az 1980-as ENSZ-egyezmény által tiltott foszforlövedékeket bevetni Kijev külvárosaiban, az orosz hadsereg egységei által elfoglalt gosztomeli repülőtér közelében.

A szóvivő azt mondta, hogy a luhanszki "népköztársaság" erői az orosz hadsereg tűztámogatásával 56 kilométert nyomultak előre.

Azt állította, hogy a luhanszki régióban lévő Szeverodonyeckben nacionalista "záróalakulatok" az ukrán fegyveres erők négy tisztjét ölték, hogy megállítsák a visszavonulást. Mint mondta, a Jobboldali Szektor rohamosztagai terrorizálják a civileket Mariupolban, valamint páncélozott járműveket és tüzérséget helyeznek el a lakott területeken.

Putyin néhány napja arról beszélt, hogy Oroszország a Szovjetunió összeomlása utáni veszteségek ellenére mára ismét a világ egyik vezető atomhatalma, aki ellene fordul, rettenetes következményekkel szembesülhet.

Az nem világos, hogy a „különleges harci szolgálati mód” pontosan mit is takar.

A riasztó lépésre azután került sor, hogy Ukrajna második legnagyobb városában utcai harcok törtek ki, és az orosz csapatok bekerítették az ország déli részén található stratégiai kikötőket. Az előretörések az orosz invázió új szakaszát jelzik a repülőterek és üzemanyag-létesítmények elleni támadások hulláma után.

(AP/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!