Elöljáróban érdemes annyit megjegyezni, hogy a Világszervezet értékelésében elismeri, számos információnak még nincsernek birtokában a Sinopharm vakcinával kapcsolatban, így az, hogy az oltóanyag mennyire hatékony, egyértelműen csak a fiatal korosztállyal kapcsolatban jelentik ki.
Dobson Szabolcs posztjában feltette a kérdést, hogy vajon először ismertette, hogy Magyarországon eddig nagy százalékban 60 év felettiek kapták meg a kínai vakcinát, melynek az idősekre kifejtett védőhatásáról a WHO semmilyen megerősítést nem tett közzé értékelésében.
"Magyarországon a Sinopharm vakcina második adagját tekintve a korcsoportok átoltottsága az alábbi: 15,8% a 60-69 évesek, 26,5% a 70-79 évesek és 10,8%a 80+ évesek körében."
A WHO tanulmányból kiderül, hogy a bahreini beoltottakat vizsgálva 60 éves kor alatt 90-91 százalékos védelmet nyújtott a vakcina a vírus ellen.
"Nagyon bizonyosak vagyunk abban, hogy a BBIBP-CorV (azaz Sinopharm) vakcina hatásos a PCR-teszttel igazolt COVID-19 megelőzésében (18-59 éves) felnőtteknél.
"Közepesen vagyunk bizonyosak abban, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után (18-59 éves) felnőtteknél alacsony"
"Alacsony mértékben vagyunk bizonyosak a bizonyíték minőségében arra vonatkozóan, hogy az oltás 2 dózisa hatásos (60 év feletti) idősebb felnőtteknél."
"Nagyon alacsony mértékben vagyunk bizonyosak a bizonyíték minőségében arra vonatkozóan, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a vakcina egy vagy két oltása után a (60 év feletti) idősebb felnőtteknél alacsony."
"Nagyon alacsony mértékben vagyunk bizonyosak a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a vakcina 2 adagja hatásos a PCR-teszttel igazolt COVID-19 megelőzésében társbetegségekben szenvedőknél vagy olyanoknál, akiknek az egészségi állapota fokozza a súlyos COVID-19 kialakulását."
"Nagyon alacsony mértékben vagyunk bizonyosak a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a vakcina egy vagy két oltása után alacsony társbetegségben szenvedőknél vagy olyanoknál, akiknek az egészségi állapota fokozza a súlyos COVID-19 kialakulását."
A WHO szerint jelenleg adathiány van a következő területeken:
Az Egészségügyi Világszervezet további kutatásokat is tervez az oltóanyaggal kapcsoltban.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) megkezdte a kínai Sinovac Life Sciences biotechnológiai vállalat által a koronavírus ellen kifejlesztett, inaktivált vírust (Vero Cell) tartalmazó vakcina folyamatos felülvizsgálatát (rolling review) - közölte az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő, amszterdami székhelyű uniós ügynökség kedden.
Az uniós ügynökség közleménye szerint döntése a szakvizsgálat megkezdéséről a laboratóriumi kutatások és a klinikai vizsgálatok előzetes, kedvezőnek mutatkozó eredményein alapul.
A tanulmányok azt sugallják, hogy az inaktivált vírust tartalmazó vakcina olyan antitestek termelését váltja ki, amelyek a SARS-CoV-2-t, azaz a COVID-19-et okozó vírust támadják meg, és elősegíthetik a betegség elleni védekezést.
Az EMA Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) eljárása során értékelni fogja a vakcina hatékonyságára és biztonságosságára, valamint minőségére vonatkozó adatokat, hogy megbizonyosodjanak róla, hogy az oltóanyag előnyei felülmúlják-e az esetleges kockázatokat. A folyamatos felülvizsgálat addig folytatódik, amíg elegendő bizonyíték nem áll rendelkezésre a forgalomba hozatali engedély hivatalos kérelmének beadásához.
Közölni fogják a vakcináról kialakított véleményüket, illetve azt, ha a gyártó benyújtja az oltóanyag forgalomba hozatali engedély iránti kérelmét
- közölték.
A Gyógyszerügynökség tájékoztatása szerint az oltóanyag elősegíti, hogy a védőoltás után az emberi szervezet immunrendszere az inaktivált vírust idegen anyagként azonosítsa, és természetes védekezésként antitesteket termeljen ellene. Ha az oltott személy később kapcsolatba kerül a koronavírussal, immunrendszere felismeri a vírust, és készen áll arra, hogy védelmet nyújtson a koronavírus ellen. Az inaktivált vírus nem okozhat betegséget - tették hozzá.
(MTI/Hetek)