Illusztráció(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)
A Beinao No.1 egy félig invazív, vezeték nélküli agy-számítógép interfész (BCI), amely bénulással élő pácienseknek nyújthat segítséget. A kísérleti páciensek a beültetést követően képesek voltak robotkart irányítani, vagy gondolataikat képernyőn keresztül kifejezni - közölte Lo Minmin, a CIBR igazgatója és a NeuCyber vezető tudósa.
"Jövőre, miután megkaptuk a hatósági engedélyt, hivatalos klinikai vizsgálatokat fogunk végezni, amelyekben körülbelül 50 beteg vesz majd részt" - közölte Lo.
A fejlesztés gyorsaságával a kínai projekt a legnagyobb számú beültetéssel rendelkező agyimplantátummá válhat világszerte, megelőzve Elon Musk agyimplantátumokat fejlesztő Neuralink cégét, amely jelenleg három beültetést végzett el.
Ahogy arról beszámoltunk, egy hasonló agyi chip segítségével 18 év után újra tud beszélni egy agyvérzést túlélő nő.
Míg a Neuralink invazív implantátumokat helyez közvetlenül az agyszövetbe, a Beinao No.1 az agy felszínére kerül, csökkentve ezzel a beavatkozás utáni komplikációk esélyét. A technológia valamivel alacsonyabb jelminőséggel dolgozik, de biztonságosabb a páciensek számára.
Lo hozzátette: az áttörés óta számos megkeresést kaptak, és már készül a Beinao No.2 vezeték nélküli változata is, amely várhatóan 12-18 hónapon belül léphet a klinikai vizsgálati szakaszba.
A NeuCyber közlése szerint a fejlesztés nem kapcsolódik katonai célokhoz, kizárólag a különféle bénulásos betegségben szenvedők életminőségének javítására készül. A cég anyavállalata, a Zhongguancun Development Corporation, 2023-ban több mint 9 milliárd jüanos (1,26 milliárd amerikai dollár) bevételt ért el.
(hetek/MTI)