Az ankarai díszes tanácsteremben összegyűlt vezetőkről készült videófelvételen jól látszik, ahogy a török elnök és az Európai Tanács elnöke kényelmesen elhelyezkednek a két aranyozott székbe, míg Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke zavartan keresi szemével hova is üljön, harmadik szék hiányában.
Az állva maradt Von der Leyen egy ideig csak bámulta az ülő férfiakat, "ömmm" hangokat hallatva, és kezével jelezve, hogy a kellemetlen szituáció megoldásra szorul.
Végül egy jóval távolabb lévő bézs színű kanapét kínáltak fel neki, szemben Mevlut Cavusoglu török külügyminiszterrel, aki diplomáciailag nálánál alacsonyabb státuszt foglal el.
Von der Leyen kiemelte: a támogatás fő prioritásai az alapvető humanitárius szükségletek, az oktatás és az egészségügyi ellátás lesznek. Ugyanakkor rámutatott: az EU-s támogatásnak a jövőben egyre inkább lehetővé kellene tennie, hogy a menekültek maguk tudják előteremteni a megélhetésüket.
Aláhúzta, hogy a támogatás egyrészt Európa szolidaritásának a jele, másrészt befektetés az EU és Törökország kölcsönös stabilitásába.
A kilátásba helyezett javaslat mindazonáltal nemcsak Törökországra, hanem Jordániára és Libanonra is vonatkozik majd.
Von der Leyen az illegális bevándorlással kapcsolatban egyúttal arra hívta fel a figyelmet, Brüsszel azt várja Ankarától, hogy tartsa magát a 2016-os migrációs paktumban rögzített vállalásaihoz, beleértve a menekültek visszafogadását a görög szigetekről.
"A jószándék kiemelkedő jele lenne (Törökország részéről), ha ez a migrációs együttműködés működne"
- fogalmazott.
Azt is nyomatékosította, hogy a jogállamiság, illetve az emberi jogok tisztelete szerves részét kell, hogy képezze az EU és Törökország kapcsolatának. Leszögezte:
"Törökországnak tiszteletben kell tartania a nemzetközi ember jogi szabályokat és normákat, amelyek mellett egyébként is elkötelezte magát az Európa Tanács alapítótagjaként".
A brüsszeli testület elnöke mélységes aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Törökország március 20-án kilépett a nők elleni és családon belüli erőszak megelőzését célzó, az Európa Tanács égisze alatt elfogadott isztambuli egyezményből. Elmondta, hogy intenzív vitát folytattak Erdogannal az ügyről, mert szerintük a jelen helyzetben ez nem jó jelzés sem az EU-török kapcsolatok tekintetében, sem általában véve.
Az Európai Tanács elnöke üdvözölte, hogy Törökország és Görögország között újraindultak a tárgyalások a vitás ügyek rendezése érdekében.
Michel a líbiai polgárháborúval kapcsolatban, amelyben Ankara a nemzetközileg elismert egységkormányt támogatja, az EU nevében azt üzente, hogy minden külföldi harcos hagyja el az észak-afrikai országot.
Az Erdogan, Michel és von der Leyen közötti egyeztetés csaknem három órán át tartott.
(The Washington Post/MTI/Hetek)