Svédországban idén januárban elégettek egy Koránt a stockholmi török nagykövetség közelében. A török elnök akkor úgy reagált az incidensre, hogy „gyalázatos” tett volt, és ne várja azt Svédország, hogy Ankara még ezután is támogatni fogja a NATO-csatlakozást.
A svéd rendőrség ezután két olyan kérvényt is elutasított, amely Korán-égetéssel egybekötött demonstrációra vonatkozott, azonban a bíróság felülírta a hatóságok döntését azzal az indokkal, hogy a rendőrség nem korlátozhatja a szólásszabadságot.
Salvan Momika nemcsak elégette a Koránt, hanem előtte kitépkedett lapokat a könyvből, a cipője talpát törölgette velük, majd egy szalonnadarabot helyezett a könyvbe, mielőtt elégette volna. Mindezt a muszlimok egyik legfontosabb ünnepe idején tette, amikor arról emlékeznek meg, hogy Ábrahám azzal bizonyította az istenfélelmét, hogy kész volt feláldozni a fiát.
(A muszlimok, illetve a zsidók és keresztények között véleménykülönbség van a fiú kapcsán: a muszlimok azt ünneplik, hogy ez a fiú Izmael volt, a zsidók és keresztények viszont abban hisznek, hogy Izsák volt a kiválasztott és őt volt kész Ábrahám feláldozni.)
A 37 éves férfi, aki Irakból menekült és települt át Svédországba, tagadta, hogy a tettének az lett volna a célja, hogy az állam NATO-csatlakozását megakadályozza.
Momika elmondása szerint hálás Svédországnak azért, hogy befogadták, de ki akarta fejezni a véleményét a Koránról „a stockholmi mecset előtt”. A „tüntető-akciót” rendőrök biztosították és egy férfit előállítottak, mert követ akart dobni Momika felé.
Később viszont Momikát is előállították egy etnikai csoport elleni izgatás miatt. A férfi Koránt megszentségtelenítő tette több országban is nagy felháborodást keltett.
A török külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a tettet, és hogy Svédországban a szólásszabadság nevében iszlámellenes tüntetéseket engedélyeznek. A Korán-égetés kapcsán a török elnök is megszólalt.
„Végül meg fogjuk tanítani az arrogáns nyugatiakat, hogy a muszlimok megsértése nem a gondolati szabadság”
- mondta Erdogan.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivő-helyettese szintén elítélte és tiszteletlen dolognak titulálta a Korán-égetést.
„Ami törvényes, nem feltétlenül helyes” – mondta Vedant Patel, majd felszólította Törökországot és Magyarországot, hogy ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását, hiszen Stockholm eleget tett az összes feltételnek.
Irak, Irán, Szaúd-Arábia és Egyiptom felháborítónak nevezte a stockholmi incidens, Marokkó és Jordánia pedig vissza is hívta a svéd nagykövetét.
A svéd miniszterelnök kitérő választ adott, amikor a Korán-égetésről kérdezték.
„Törvényes, de nem helyes” – visszhangozta az amerikai álláspontot Ulf Kristersson, de a NATO-csatlakozással kapcsolatos kérdésekre nem reagált.
A Korán-égetés után kisebb tömeg rohamozta meg Svédország bagdadi nagykövetségét, de negyed óra után a kiérkező biztonságiak távozásra kényszerítették őket.