A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy az árplafont július 1-jétől nettó 200 euró/megawattórában állapítják meg, és a feldolgozóiparra, a szálláshely-szolgáltatásra, valamint a raktározásra, szállításra fog vonatkozni.
A miniszter indoklása szerint olyan szektorokról van szó, amelyek a gazdaság teljesítményére és az inflációra a legnagyobb hatással vannak, mivel ezek termelő vagy termeléshez kapcsolódó tevékenységek.
A kormány cserébe azt fogja várni az ebben az ágazatban tevékenykedő vállalatoktól, hogy növeljék a gyártási kapacitásukat, és az év hátralévő részében ne emeljék az árakat. Utóbbit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara fogja ellenőrizni.
Az intézkedés több mint ötezer vállalkozást érint és 40 milliárd forintos költségvetési kiadása van.
A gazdaságvédelmi akciótervbe illeszkedő döntésként a kormány arról is határozott, hogy augusztus 1. és december 31. között a SZÉP-kártyát hidegélelemre is fel lehessen használni.
Ezzel egyidejűleg azt is lehetővé teszik, hogy ebben az időszakban a munkáltatók a SZÉP-kártya keretét, amelynek maximális összege 450 ezer forint, további 200 ezer forinttal megemeljék a kedvezményes szabályoknak megfelelően.
A gyógyszerforgalmazó cégek esetében a kormány arról döntött, hogy július 1-jétől az extraprofitadójuk felét leírhatják, ha azt beruházásra vagy kutatás-fejlesztésre fordítják.
A gyógyszergyártók esetén jövőre megfelezik az extraprofitadót, és ezt "még egyszer meg lehet felezni", tehát ennek a fele is leírható, ha az érintett cégek a beruházásra, illetve a kutatás-fejlesztésre költik ezt az összeget - mondta Gulyás.
A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban a politikus elmondta, hogy a rendszerváltás óta először fogja tudni Magyarország teljesíteni a NATO-vállalásait, mert a GDP-hez viszonyítva 2 százalékot fognak kitenni a védelmi célú kiadások.
Az uniós források kapcsán Gulyás arról számolt be, hogy politikai, nem jogi döntés kérdése, hogy az Európai Bizottság vállalja-e a konfliktust az Európai Parlamenttel, és odaadja-e Magyarországnak a jog szerint járó pénzeket vagy sem.
Magyarország az Európai Bizottság által visszaigazolt módon az utolsó "mérföldkövet" is teljesítette, így elvileg a bizottságnak július elején számlákat is küldhetnek. Ekkor nekik van 90 napjuk, hogy megfontolják, fizetnek-e vagy sem – tette hozzá a miniszter.
A múlt héten elfogadott migránskvóta kapcsán Gulyás azt mondta, hogy ez az uniós döntés elfogadhatatlan és veszélyes, ezért minden eszközzel és formában fel kell lépni ellene.
„Magyarország több vonatkozásban is rendkívül hátrányosan érintett lenne egy ilyen szabályozás által", ezért ez ellen küzdeni kell” – hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
(MTI / Hetek)