A rendezvényen több politikus is felszólalt, Kari Jobes és Cody Carnes keresztény énekesek pedig több dicséretet is előadtak. Nem maradhatott le a karantén-himnuszként elhíresült "The Blessing" (Az áldás) eléneklése sem, melyet eddig több, mint 140 nyelvre fordítottak le világszerte.
„Most, ahogy a demokrácia eme fellegvárában állok, melyet egy évvel ezelőtt támadás ért, számunkra az egység a legfontosabb kérdés. Hogyan egyesüljünk újra?” – mondta Biden.
Az amerikai elnök szerint az egység megfoghatatlan, de nagyon is szükséges dolog Hozzátette, hogy ez az egység
„nem azt jelenti, hogy mindenben egyet kell értenünk”.
Szerinte ugyanis az egység ott van, „ahol elegen vagyunk és elegen hiszünk a legalapvetőbb dolgok lényegében: a közjóban, az általános jólétben és az Amerikai Egyesült Államokban.” Az elnök elmondta, hogy az országban jelen lévő megosztottság nagyon is érezhetővé vált és emiatt sok minden forog kockán.
Arra is kitért, hogy az egyik dolog, amiért imádkozni fog, hogy „igazán megismerjük egymást, mivel nehéz nem szeretni valakit, ha tudod, hogy az a személy ugyanazon megy keresztül, mint te magad.”
„Imádkozom, hogy kövessük azt, amit Jézus tanított nekünk – inkább mi szolgáljunk, ahelyett, hogy nekünk szolgálnának. Nem mindig ezt csinálom, de igyekszem.”
– fogalmazott.
Jézus tanításának említése azért is érdekes, mert ahogy arról korábban írtunk, Silvester Beaman, a wilmingtoni Bethel fekete metodista-episzkopális templom lelkésze az elnöki és alelnöki párt áldó imáját nem a keresztényekre jellemző „Jézus nevében, Ámen" szavakkal fejezte be, ahogy az előző beiktatáson imádkozó lelkészek, hanem bizarr formát választott: „Kollektív hitünk erőteljes nevében, Ámen!"
Korábban pedig Emanuel Cleaver metodista tiszteletes és demokrata képviselő az amerikai Kongresszus 117. ülését ugyancsak rendhagyó módon, egy hindu istenség nevében elmondott imával nyitotta meg, amely imát a héber eredetű „ámen" (úgy legyen) szó „progresszív" kifacsarásával zárt le, a „men" (férfi) jelzőt „women" (nő) jelzőre cserélve.
Biden azzal zárta beszédét, hogy elmesélt egy személyes történetet gyermekkorából.
„Minden alkalommal, amikor kisétáltam Finnegan nagypapám scrantoni házából, azt kiabálta nekem, hogy: Joey, őrizd meg a hited. Mire a nagymamám így kiabált: Ne, Joey, inkább terjeszd a hited… Menjünk, és terjesszük mi is a hitet”
- mondta Biden.
Dwight D. Eisenhower volt az első amerikai elnök, aki részt vett az imagyűlésen még 1953-ban. Eisenhower ezzel olyan hagyományt teremtett Amerikában, amelyből minden elnök kivette a maga részét.
Bár az elnök vallásos ember volt, aki komolyan vette keresztény hitét, Billy Graham evangélistának egy darabig győzködnie kellett arról, hogy részt vegyen az imareggelin. Ekkoriban 400 fő volt hivatalos az eseményen.
Az egykori elnök úgy fogalmazott az eseményen, hogy „minden szabad kormányzat egy mélyen átélt, szilárd vallási hiten alapul”.
(CBN/CNN/Christianheadlines/Hetek)