„Hogy mit kellett volna tenni, amikor kiderült, hogy a Főparancsnok (Biden elnök) erőinket nagy gyorsasággal tervezi kivonni, és be akarja zárni a fontos bagrami katonai bázist, anélkül, hogy megfelelő tervekkel vagy haderővel rendelkeztünk volna a művelet egészének rendezett lebonyolítására?” – kezdik levelüket a katonai vezetők.
„A védelmi miniszternek és a Vezérkari Főnökök Egyesített Bizottsága elnökének – mint a Főparancsnok/elnök legfőbb katonai tanácsadóinak – a lehető leghatározottabban elleneznie kellett volna azt”
„Amennyiben nem tettek meg mindent a maguk hatáskörén belül, hogy megakadályozzák a meggondolatlan kivonulást, akkor le kell mondaniuk.
Ha viszont lehetőségeikhez képest mindent megtettek, hogy rábírják a Főparancsnokot/elnököt, hogy ne hagyják el az országot elhamarkodottan anélkül, hogy biztosítanák állampolgáraink, illetve az Amerikához lojális afgánok biztonságát, akkor lelkiismereti alapon nyilvános nyilatkozatban kellett volna lemondaniuk tiltakozásul.”
„A katasztrófa következményei óriásiak… kezdve az amerikaiak, illetve afgánok biztonsági helyzetével, akik nem tudtak a kimenekítési pontokhoz biztonságosan eljutni; így jelen pillanatban ők de facto a tálibok túszai.”
A nyugalmazott katonai vezetők azért is bírálták a Biden kormányt, hogy afgán emberek halálát és megkínzását tette lehetővé. Elmondásuk szerint ez utóbbi „már kezdetét vette, és jelentős emberi tragédiákat fog eredményezni”.
Pentagon Afghanistan briefing with @SecDef Lloyd Austin and Gen. Mark Milley (@thejointstaff) - LIVE on C-SPAN https://t.co/UuDNaGst39 pic.twitter.com/8k7g9RbEJM
— CSPAN (@cspan) September 1, 2021
„Katasztrofális veszteség, hogy az ellenségeink kezére jutott több milliárd dollárt kitevő korszerű katonai felszerelés és ellátás” – folytatták.
„Az Egyesült Államok jó hírnevét érő kár leírhatatlan. (…) A belé vetett bizalom helyrehozhatatlanul megrendült.”
A tábornokok és az admirálisok figyelmeztettek, hogy az adminisztráció által tanúsított gyengeség nyomán Amerika ellenségei minden korábbinál jobban felbátorodnak majd.
„Kína lesz a legfőbb haszonélvező, amelyet követ a sorban Oroszország, Pakisztán, Irán, Észak-Korea és mások” – magyarázták. „A terroristák pedig fel fognak bátorodni szerte a világban, és a Mexikóval közös, nyitott határon keresztül szabad bejárásuk lesz országunkba.
Ezen katonai műveleteken felül vannak vezetői, kiképzési, valamint morális okai is a lemondásnak” – folytatták.
„Interjúk, kongresszusi tanúvallomások és nyilvános nyilatkozatok alapján egyértelmű, hogy hadseregünk felső vezetői kötelező jelleggel fektetnek hangsúlyt a politikai korrektség ‘woke’-sághoz kapcsolódó kiképzésre, ami rendkívül megosztó és káros az egységek kohéziójára, készenlétére, illetve a háborús harcképességre nézően.
A hadseregünk arra van, hogy megvívja és megnyerje nemzetünk háborúit, és a legfelsőbb katonai vezetőinknek egyedül erre kellene összpontosítaniuk.”
A 86 hajdani katonai vezető meglátása alapján
„a hadsereg egyik alapvetése, hogy a felelősöket felelősségre vonják és elszámoltassák tetteikért, vagy mulasztásaikért,”
ami azt jelenti, hogy Milleynek és Austinnak le kell mondaniuk emiatt „a tragikus és elkerülhető kudarc miatt”.
(Daily Wire/Hetek)