Ez egy PR cikk
Azonban sajnos a statisztikák mást mutatnak. És ha válásra kerül a sor, előbb vagy utóbb téma lesz a közös hitel is. Erre pedig megoldást kell találni minél hamarabb, mert törleszteni azt viszont kell.
A legegyszerűbb az az eset, ha mindkét fél a válás ideje alatt és azt követően is továbbra is törleszteni fogja a hitelt. Ekkor megállapodhatnak a felek abban, hogy fele-fele (vagy más) arányban törlesztik tovább, amíg tart a futamidő. Ennél csak bonyolultabb megoldások lesznek, szóval lehetőleg érdemes erre törekedni.
Ha viszont változás lesz a törlesztő személyét illetően, és valaki ki szeretne kerülni a hitelből, arra is van lehetőség. Persze ekkor már mindenképp szükség lesz arra, hogy a bankot mielőbb értesítsék a változásról.
Előfordulhat, hogy az egyik fél marad az ingatlanban pl. egy lakáscélú jelzáloghitel esetén. Ekkor a másik félt ki kell vonni az ügyletből. Ez viszont gyakorlatilag egy új hitelbírálattal, új szerződéskötéssel, ismételt közjegyzői okirat aláírásával is jár, aminek költségvonzata is van. És mindkét félnek alá is kell majd írnia a szerződés módosítását. Az ingatlanban maradó (és később fizető) félről meg kell győződnie a banknak, hogy fizetőképes-e. Ha úgy kalkulál a pénzintézet, hogy kevés lesz az egy jövedelem, akkor adóstárs bevonására lehet szükség.
Amennyiben az egyik fél törleszt tovább, van arra is lehetőség, hogy kiváltsák egy másik kölcsönnel a meglévőt. Ebben az esetben egy szabad felhasználású hitelt vagy kifejezetten adósságrendezőt érdemes keresni. Maradva a jelzáloghiteleknél, érdemes megkeresni a legkedvezőbb szabad felhasználású jelzáloghiteleket a Banknavigatornál. Ha így kiváltásra kerül a meglévő kölcsön, akkor máris tiszta lappal indulhat az új. Ilyenkor akár még jobb feltételekhez is hozzájuthatunk, ha szánunk egy kis időt a keresésre.
Bár elég problémás az is, ha nincs állami támogatás, de változik az ügylet, ennél sokkal rosszabb, ha van állami támogatás. Ezt ugyanis az állam általában azért adja, hogy családot alapítsunk, nem pedig arra, hogy pár éven belül elváljunk a párunktól. További nehézségek is adódhatnak még. Ha állami támogatott lakáshitelből lép ki valaki, akkor piacivá alakulhat, így megdrágulhat pillanatok alatt.
Persze a kellemetlenségek mind elkerülhetőek lehetnének, ha egyszerűen eladnánk az ingatlant, és abból rendeznénk a kintlévőségünket. Bár ez könnyűnek, egyszerűnek tűnik, egyáltalán nem az. Előfordulhat, hogy kevesebbért tudjuk pl. eladni az ingatlan, mint amekkora összeggel kiválthatnánk a hitelünket.
(Fizetett PR cikk)