Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Zelenszkij pénteken megtartott maratoni sajtótájékoztatóján arról számolt be az újságíróknak, hogy a hatóságok birtokába jutott információ szerint december 1. és 2. között államcsínyre kerül sor Ukrajnában.
„Vannak hangfelvételeink is, amiken Oroszország képviselői és Rinat Akhmetov épp a puccsról beszélnek.”
Az elnök szerint Ahmetov, a Shaktar Donyeck futballklub tulajdonosa s egyúttal a kormány vezető kritikusa, dollármilliárdokat költött a közelmúltban egy „rendszerváltási kísérletre”. Zelenszkij ugyanakkor azt is elmondta, nem hiszi, hogy az üzletember maga is részt vesz a puccsban, aki egyébként több mint 7 milliárd dolláros nettó vagyonnal rendelkezik.
Zelenszkij ígéretet tett arra, hogy fel fognak lépni az állítólagos jövőbeli cselekménnyel szemben, s arra figyelmeztetett, hogy „nem szállhatnak szembe ezek az ukrán néppel, illetve általuk megválasztott elnökkel”.
Később hozzátette, hogy szerinte az országon belülről érkező fenyegetések sokkal sürgetőbbek, mint az Oroszországgal vívott fegyveres konfliktus.
Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára később a nap folyamán újságíróknak határozottan cáfolta Moszkva részvételét az állítólagos összeesküvésben.
„Oroszország soha semmilyen módon nem vett részt ilyen ügyben.”
Egyébként Zelenszkijt számos nemzetközi megfigyelő is bírálta az elmúlt hónapokban, amiért fellépett a kormányát kritizáló sajtóorgánumok, illetve ellenzéki politikusok ellen. Korábban ugyanis hazaárulás vádjával vették őrizetbe az ukrán parlament legerősebb ellenzéki pártjának vezetőjét, Viktor Medvedcsukot.
Noha a vádpontok részleteit nem hozták nyilvánosságra, többen úgy vélik, hogy azok krími üzleti érdekekkel állhatnak összefüggésben. Medvedcsuk ragaszkodott azon álláspontjához, hogy a vádemelés politikai indíttatású, és azzal vádolja Zelenszkijt, hogy „diktatúrát” igyekszik kiépíteni az országban.
Még szeptemberben az ukrán törvényhozás megszavazta azt az új törvényt, melynek célja, hogy gátat szabjon az „oligarchák” közéleti befolyásának. Kritikusok szerint azonban az „oligarcha” megjelölés önkényesen alkalmazható az ellenzéki politikusok elhallgattatására, jóllehet eközben a kormány bőkezű támogatóit ez a veszély valahogy nem fenyegeti.
(RT/Hetek)