Kutatás: a pozitív cikkek olvasása elviselhetőbbé teszi a rossz híreket is
Kutatás: a pozitív cikkek olvasása elviselhetőbbé teszi a rossz híreket is

Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2023. 05. 18.
Az Essexi Egyetem kutatása szerint azok, akik a rossz hírek mellett jó híreket is fogyasztanak, kevesebb negatív érzelmet tapasztalnak, mint akik csak az aggasztó fejleményeket követik.

A kutatásban 1800-an vettek részt, és külön csoportokba osztották őket. Az egyik csoportnak néhány perces videót mutattak, vagy hírekről szóló rövid cikkeket olvastattak velük Nagy-Britanniában történt terrortámadásról, gyilkosságról, pedofíliáról vagy iskolai zaklatásról.

Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

Más résztvevőkkel ugyanezek a rossz hírek mellett olyan történeteket is megosztottak, amelyek ezekhez a hírekhez kapcsolódó, pozitív tettekről szóltak. A harmadik csoportban csak szórakoztató, könnyed témákkal foglalkoztak.

A negyedik csoportban a rossz hírek után szórakoztató, vicces tartalmakat is láttak vagy olvastak a résztvevők.

Az első, csak rossz híreket fogyasztó emberek esetében bizonyítottan megnőttek a negatív érzelmek, és rosszabb színben látták a társadalmat és az emberiséget is. A negatív történetek mellett pozitívakat is olvasóknál már alacsonyabb volt a negatív érzések előfordulása, jobb lett a hangulatuk, és az emberiségre vonatkozó gondolataik is pozitívabbak voltak.

A kutatók azt is megállapították, hogy például a coviddal kapcsolatos hírek rontották az emberek mentális egészségét, és növelték az olvasókban a szorongást, a stresszt, a reménytelenséget, az aggódást és a depressziót.

Ezzel szemben a jó hírek olvasása segít a negatív információk feldolgozásában, míg érdekes módon a szórakoztató tartalmaknak nem volt ilyen hatása.

“Az emberiséggel kapcsolatos jó hírek segítenek enyhíteni az emberiség rossz oldalára vonatkozó információk hatását, így az emberek továbbra is hinni tudnak abban, hogy a világ és az emberek alapvetően jók, és ez fontos a jó mentális egészség szempontjából”

- állapították meg a kutatók, Dr. Kathryn Buchanan és Gillian Sandstrom.

előfizetés

(Jerusalem Post / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!