A július 3-án publikált tanulmányban a szakértők a hálának a hosszú életre gyakorolt hatásait vizsgálták, és arra jutottak, hogy azoknál az alanyoknál, akik életük során többször voltak hálásak, alacsonyabb volt a halálozás kockázata. Egyszóval egészségesebbek voltak.
A CNN beszámolója szerint a kutatók a Nurses' Health Study (Ápolók egészségügyi tanulmánya) adatait használták fel, amelynek keretében közel 50 000 (69 és 96 év közötti) nőt vizsgáltak, akik 2016-ban kitöltöttek egy hat kérdésből álló kérdőívet. Ennek során a résztvevőket arra kérték, rangsorolják, mennyire értettek egyet az olyan állításokkal, mint például hogy: „Annyi minden van az életben, amiért hálás lehetek” vagy „Sok embernek lehetek hálás”. Mindezek alapján a kutatócsoport meghatározta, hogy a nők hány százaléka érezte magát a leginkább vagy éppen a legkevésbé hálásnak.
Amikor aztán a kutatók három évvel később felülvizsgálták az adatokat, azt találták, hogy azoknál a nőknél, akiknél a legmagasabb volt a „hálaszint”, 9 %-kal alacsonyabb volt a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata, legyen szó szív- és érrendszeri betegségekről, rákról vagy neurodegeneratív betegségekről – derül ki a JAMA Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmányból.
„A hála nagy erővel bír: jelentős szerepe van a boldogság szempontjából, a legalább kisebb (mértékű) depressziós tünetek kezelése során, az egészség javításában, és a korai halálozás elleni védekezés tekintetében is - és ez olyasmi, amit bárki megtehet”
– fejtette ki a tanulmány vezető szerzője, Dr. Tyler VanderWeele, aki a John L. Loeb és Frances Lehman Loeb epidemiológiai professzora a bostoni Harvard T. H. Chan School of Public Health intézményben.
A vizsgálatban részt vevők között a hároméves követési idő alatt 4608 haláleset történt - ebből 2153 olyan nő volt, aki a legalacsonyabb szinten mozgott a "hálaszint" terén, és további 1273 olyan nő volt, aki a középmezőnybe tartozott. A leginkább hálás nők között pedig „mindössze” 1182 halálesetről számoltak be.
A tanulmány azt is megállapította, hogy azok, akikben több volt a hála, nagyobb valószínűséggel voltak valamivel fiatalabbak a többieknél, illetve nagyobb valószínűséggel volt partnerük, vettek részt társadalmi vagy vallási csoportokban, illetve jobb egészségi állapotban voltak.
(CNN / Hetek)