A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és a Pécsi Tudományegyetem kutatói több éven át vizsgálták, hogy a Balaton Sound milyen hatással van a tó élővilágára.
A kutatók 2017 és 2019 között vizsgálták a Balaton vizét Zamárdinál, ahol a Balaton Sound fesztivált szokták megrendezni, és a rendezvény előtt, alatt és után is vizsgálták a tó vizét.
Három mérési pontnál történő mintavétel során tízféle tiltott kábítószer nyomát lehetett kimutatni, melyek közül kokain, ketamin és az ecstasy fő hatóanyaga (MDMA) volt jelen a vízben legnagyobb mennyiségben a fesztivál utáni napokon, de amfetamin és metamfetamin jelenlétét is rögzítették.
A legújabb tanulmányok arra utalnak, hogy a vízi organizmusokra, köztük a baktériumokra, algákra, gerinctelenekre és halakra is hatással vannak ezek a tiltott kábítószerek a környezeti szempontból releváns koncentrációkban”
- állapították meg a kutatók.
A fesztiválon évente több mint 150 000-en vesznek részt, és a víz szennyezettsége még magasabb is lehet a rendezvény után annál, amit ki lehetett mutatni, hiszen a kutatók nem vizsgálták a szárazföldi forrásokat (például a mobil WC-ket).
A drogok valószínűleg vizelettel kerülnek évről évre a Balatonba, de a tanulmány szerint nem egyértelmű, hogy „a szennyeződés közvetlen vagy közvetett módon” került-e a vízbe.
A kábítószerek a Balatonba kerülve károsan hatnak a vízi élővilágra, például az amfetamin mérgező a szivárványos pisztráng számára, a kokainból pedig már 20 nanogramm/liter is elég ahhoz, hogy az európai angolna vázizomzatát roncsolja. (A Balaton Sound után egy nappal 270 nanogramm/liter volt a kokain koncentrációja a vízben.)
(Qubit / Hetek)