Szemtanúk elmondása szerint, amikor elterjedt a hír, hogy fegyveresek kezdték kirabolni az embereket, a gyülekezet (World of Life Outreach Mission International) tagjai a futballpályát körülvevő kerítés egyik szűk kapuján át próbáltak elmenekülni.
George Weah libériai elnök elmondta, hogy lesújtotta a halálesetek híre, és háromnapos gyászt hirdetett ki az országban.
A rendőrség szóvivője közölte, hogy a nyomozás jelenleg is folyamatban van, és eddig egy személyt tartóztattak le, akinél egy kést találtak.
„Az emberek az életüket féltve rohantak a kerítés irányába”
– mondta Emmanuel Gray, aki a városban él és maga is szemtanúja volt a történéseknek. „Sokan közülük a földre kerültek, az emberek pedig átmentek rajtuk.”
Gray más fiatal férfiakkal együtt 17 ember holttestét emelte ki a tömegből, majd kórházba szállították őket.
Egy másik hívő arról számolt be, hogy
a pánik akkor lett úrrá a tömegen, amikor a helyi bűnözőbanda tagjai megérkeztek, és elkezdték fosztogatni az embereket.
„Hallották, hogy a zogók (a bandatagok helyi megnevezése - a szerk.) elvették tőlük a dolgaikat az összejövetel után” – magyarázta James Toe, a gyülekezet egyik tagja.
Az istentiszteletet vezető lelkész, Abraham Kromah elmondta, hogy „mélyen elszomorították” a tragikus események. A rendőrségi nyomozás részeként a lelkészt is kihallgatják, közölte Moses Carter, a rendőrség szóvivője.
Több szervezet is rámutatott már arra, hogy a bandatagok komoly fenyegetést jelentenek Libériára nézve. A Libériai Fiatalok Szövetsége közölte, hogy ez egyértelműen egy „nemzetbiztonsági vészhelyzetnek a jele, amellyel az ország a fiatalok magas aránya miatt találta magát szembe”. Libériában ugyanis a lakosság több mint 60 százaléka 25 év alatti. Az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programjának libériai képviselője azt mondta, hogy a program kiemelten kezeli „a munkanélküli fiatalok helyzetét Libériában, valamint a kábítószerrel való visszaélés jelentette veszélyt”.
Libéria napjainkban is két korábbi polgárháború következményeivel küzd, amelyek több százezer emberéletet követeltek, és amelyek során sok gyereket arra kényszerítettek, hogy katonának álljanak. Az országban igen magas a munkanélküliség is, és bár természeti erőforrásokban gazdag, mégis a világ egyik legszegényebb állama.
(NYTimes/Hetek)