Libanoni robbantások: másfél éve kezdték az akciót, Magyarország is érintett lehet
A tajvani márkatulajdonos szerint licenc alapján Budapesten gyártották a felrobbant csipogókat
Libanoni robbantások: másfél éve kezdték az akciót, Magyarország is érintett lehet

Youtube/Hindustan Times

2024. 09. 18.
Mint arról beszámoltunk, kedden délután szinte egyidőben több ezer személyhívó készülék robbant fel Libanonban. A rendkívüli előkészítést igénylő akció célpontjai a Hezbollah síita terrorszervezet vezetői és aktivistái voltak.

A legfrissebb adatok szerint mintegy 4000 sebesültje van a támadásnak, köztük 800 súlyos sérült, valamint legalább 12-en életüket vesztették. Az áldozatok között van Irán bejrúti nagykövete is, aki az arcát érő robbanás következtében elveszítette a látását. Emellett hasonló robbanásokról számoltak be Szíriából is.

Szakértők szerint a Hezbollah a veszélyesnek tartott mobilhálózat kikerülésére vezette be tagjai számára a szöveges üzenetek továbbítására alkalmas személyhívókat. Ezek a csipogók külön, védett hálózatot használnak, és egy feltöltéssel akár 85 napig is működőképesek maradnak.

A hírek szerint személyesen a Hezbollah vezetője, Hasszán Naszrallah utasítására cserélte le a szervezet a kommunikációs eszközeit, miután arra gyanakodtak, hogy az elmúlt hónapokban a terrorszervezet több parancsnokát ért célzott dróncsapásokat a mobiltelefonok bemérése tette lehetővé.

A robbanás sorozatért hivatalosan senki nem vállalta a felelősséget, de a nemzetközi sajtóban azt valószínűsítik, hogy az izraeli titkosszolgálat tervezte meg és hajtotta végre az akciót. Az Algemeiner című hírportál úgy értesült, hogy az előkészületek már a gázai háború előtt, másfél éve elkezdődtek, és a műveletben más országok szolgálatai is részt vehettek.

A lapnak nyilatkozó izraeli kiberszakértő szerint nem megalapozottak azok a hírek, amelyek szerint a robbanásokat túlmelegedésre feltört lítium akkumulátorok okozták.

Dr. Eyal Pinko, a haditengerészet volt parancsnoka és a Begin-Szadat Stratégiai Tanulmányok Központjának vezető kutatója azt mondta, hogy a Libanonból származó felvételeken látható sebek jellege megfelel az olyan robbanóanyagok, mint a TNT és a HTB által okozott sérüléseknek.

Pinko úgy véli, hogy a Hezbollah személyhívóiban már a leszállítás előtt elhelyezték a csekély mennyiségű, de nagyon hatékony robbanószert. „Ahhoz, hogy ilyen sebet okozzunk, egy-két grammnyi robbanóanyagtípusra van szükség, ami nem nagy technológiai kérdés - csak meg kell bontani a csipogót” - mondta a szakértő az újságírókkal tartott tájékoztatóján. Hozzátette, hogy egy stabil robbanóanyagot helyeztek volna a szerkezetbe, amely nem robban fel véletlenül, valamint egy miniatűr vezérlőszerkezetet is, amely képes távoli parancsokat fogadni speciális hívás vagy csipogás útján.

Egy ilyen művelethez a Hezbollah kommunikációs rendszereibe való jelentős beszivárgásra volt szükség.

„Ez egy nagyon jól megtervezett, több mint másfél éve előkészített hírszerzési művelet volt”

- mondta Pinko.

Pinko nyilatkozatában utalt egy összehangolt akció lehetőségére, amely során Izrael igénybe vehette olyan országok segítségét, ahol Hezbollah jelentős politikai és katonai befolyással rendelkezik. Megemlítette Németország, Franciaország, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság erőfeszítéseit, hogy megakadályozzák az eszkalációt a régióban.

A művelet egyértelműen üzenetnek tűnt a Hezbollah számára, megmutatva biztonsági apparátusának sebezhetőségét, és egyfajta elrettentést szolgálva - mondta Pinko. „Azt üzeni, hogy 'máris behatoltak hozzátok. Tudjuk, hogy hol vagytok és mit csináltok. Most nézzétek, mit tudunk tenni: Egyetlen mozdulattal, néhány másodperc alatt több mint 3000 terrorista ügynököt likvidálhatunk'”.

A Hezbollahhoz közel álló, névtelenséget kérő forrás az AFP-nek azt mondta, hogy a csipogókat „a forrásnál szabotálták”, mielőtt a Hezbollah, az Irán által támogatott, libanoni székhelyű terrorszervezet importálta volna őket.

Az Al Jazeera szerint a Hezbollah ügynökei már öt hónapja használták a csipogókat.

Közben az AP hírügynökség arról számolt be, hogy a Libanonban és Szíriában felrobbantott személyhívókat egy budapesti cég gyártotta. A márkatulajdonos, a tajvani Gold Apollo cég közleménye szerint három éve kötöttek szerződést a fegyveresek által használt AR-924-es személyhívók gyártására a magyarországi székhelyű BAC Consulting Kft-vel.

A hírügynökség megjegyzi, hogy a tajvani cég nem mutatta be a licencszerződést, amellyel állítása szerint a zuglói bejegyzésű magyar céget megbízta a személyhívók gyártásával. A libanoni terrorszervezet az elmúlt hónapokban folyamatosan rakéta- és dróntűz alatt tartotta Izrael északi területeit, amely miatt mintegy 100 ezer lakost kellett evakuálni a határvidék településeiről.

A Hezbollah a tagjait ért támadás nyomán Izraelt tette felelőssé, és súlyos megtorlást ígért az elkövetőkkel szemben.
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!