Lincselés, bibliaégetés, rongálások: politikai célponttá váltak az indiai keresztények
Erőszakos támadások tömegével kell szembenéznie a helyi hívőknek nemcsak a szélsőségesek, de a rendőrség részéről is
Lincselés, bibliaégetés, rongálások: politikai célponttá váltak az indiai keresztények

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2021. 10. 06.
Egyre több atrocitás éri az indiai Chhattisgarh államban élő keresztényeket az állítólagosan külföldről pénzelt és erőszakos térítések miatt. A keresztényellenes akciókban, illetve hangulatkeltésekben nem csupán militáns csoportoknak, hanem a most hatalmon lévő Bháratíja Dzsanatá Pártnak is jelentős szerepe van.

Ez év júliusában történt, hogy nagy számban jelentek meg keresztényellenes csoportok az indiai Chhattisgarh állam egyik kerületében, melyek Tamesh War Sahu háza előtt gyűltek össze.

Sahunak – aki a helyi polgárőrség önkéntese és több mint öt évvel ezelőtt csatlakozott a kereszténységhez – korábban semmilyen problémája sem volt a szomszédokkal. Nyáron azonban

több mint 100 ember verődött össze a környező falvakból, és hindu nacionalista szlogeneket skandáltak a bejárati ajtaja előtt.

Sahu fiát, Mosest, aki azért ment ki a házból, hogy utána járjon a lármának, meglincselte a tömeg, a lincselők pedig benyomultak a család otthonába.

Amint bejutottak a házba, ordítoztak és halálosan megfenyegették Sahu feleségét, majd

elkezdték sorra letépni a bibliai idézeteket tartalmazó plakátokat a falról. A bibliákat leemelték a polcokról, kihordták a házból, majd egy részét fölgyújtották és a csatornába dobálták, másik részét pedig vízzel áztatták szét.

„Majd mi megleckéztetünk benneteket”

– hangzott el egyikük szájából.

„Ezt kapjátok, amiért másokra kényszerítitek a kereszténységet.”

Üldözött családok és közösségek sora

Nem Sahué volt az egyetlen családja, amelyet aznap megtámadtak. Négy másik, helyi keresztény család is célkeresztbe került. Az ő otthonaik elé kivonuló tömeget a Bajrang Dal nevű hindu nacionalista fegyveres csoport vezette, mely a hinduizmus „védelméről” vallott agresszív, keményvonalas nézeteiről vált hírhedtté. 1984-ben jött létre a szervezet, de csak később, a 2010-es években kezdett el terjedni szerte Indiában, és végrehajtani a mostanihoz hasonló akciókat.

„Soha nem volt semmilyen gondunk, mostanra azonban a helyi közösség ellenünk fordult”

- mondta Sahu.

Az év eleje óta hasonló támadások sora ment végbe szerte Chhattisgarhban, amely indiai államban a második legtöbb keresztényellenes atrocitás történt országos szinten. Egyes falvakban keresztény templomokat rongáltak meg, másokban pedig a keresztény lelkészeket vertek meg vagy bántalmaztak.

Helyi gyülekezeteket vertek szét a szélsőséges tömegek, több hívőt is kórházba kellett szállítani az őket ért támadások miatt.

Ahogy arról korábban beszámolttunk, mintegy hónappal ezelőtt savval öntöttek le egy 16 éves keresztény fiút az India északi részén elterülő Bihár államban. Testének 60 százalékát égési sérülések borították az incidens következtében, mely a gyanú szerint keresztény hite miatt érte.

Állami szintű diszkrimináció?

Ugyanakkor nemcsak radikális csoportok, tömegek magánakcióiról van szó. Magát a rendőrséget is keresztényellenes akciókkal vádolják: többek között azzal, hogy

keresztényeket vegzáltak, fenyegettek meg, vittek be a rendőrségre indokolatlanul, vagy pedig vasárnapi imaalkalmakon ütöttek rajta.

A támadásokra egy olyan időszakban került sor, amikor Chhattisgarhban ismét napirendre kerültek (a jobboldali hindu csoportok által terjesztett) azon híresztelések, hogy erőszakos térítések zajlanak a keresztények részéről.

Hasonló állításokat fogalmaztak meg az Indiát kormányzó hindu nacionalista Bháratíja Dzsanatá Párt vezető tagjai, illetve más jobboldali csoportok képviselői is.

A Bháratíja Dzsanatá Párt egyébként Chhattisgarh állam kormányában jelenleg ellenzéki erőként van jelen. 210 millió fős párttagságával pedig a legnagyobb politikai párt az egész világon. Világviszonylatban a második helyet a Kínai Kommunista Párt foglalja el 95 millió taggal.

Az elmúlt hónapokban tartott nyilvános beszédekben, gyűléseken, illetve közzétett sajtónyilatkozatokban nyíltan támadták a keresztény pásztorokat és aktivistákat. Ennek hátterében az állt, hogy azok – állítólag erőszakkal és kényszerítéssel –

több tízezer embert térítettek meg a törzsi közösségekből, valamint az alacsonyabb kasztokba tartozó hindu családokból.

Indiában 1948-ban tiltották be hivatalosan a kaszton alapuló hátrányos megkülönböztetést, mindazonáltal az ország egyes részein a kasztrendszer mind a mai napid tovább él.

A vádak szerint a hindu embereket helyi hittérítők keresztény gyülekezetekbe próbálták csábítani felkínálva nekik készpénzt, ingyenes orvosi ellátást, valamint külföldi utazásokat is – ezeket a híresztelések szerint külföldi adományokból finanszírozták. A hangadók az előbbi állítások alátámasztására azonban

semmilyen bizonyítékot nem szolgáltattak mindezidáig.

Keresztényellenes megmozdulások

Csak az elmúlt egy hónapban tucatnyi „megtérésellenes” nagygyűlést tartottak Chhattisgarh-szerte, s több erőszakos akcióra is sor került. Ezek mögött értesülések szerint egy másik jobboldali csoportosulás, a Hindu Sara Ja Jagtar Samiti tagjai álltak. Három templomot próbáltak megtámadni az utóbbi időben Kawardha kerületben.

Az egyik templomban, amely a Polmi nevű kis falucskában fekszik, Moses Logan pásztor tartotta volna meg a szokásos vasárnapi imát, amikor egy erőszakos tömeg egyszer csak rájuk rontott.

Logan feleségét és édesanyját súlyosan bántalmazták, a templom függönyeit leszaggatták, a hangszereket és a berendezést széttörtek.

Logan pásztor ruháit megszaggatták, és a csoport magával hurcolta a férfit a helyi rendőrőrsre, ahol próbáltak kierőszakolni ellene egy rendőrségi feljelentést erőszakos hittérítés miatt. Az akció azonban kudarcba fulladt, nem indult ellene eljárás.

Hindu nacionalista csoportok nagy számban kíséreltek meg tenni, illetve kikényszeríteni hasonló rendőrségi feljelentéseket a keresztény közösség tagjai ellen. Több esetben a tömeg a rendőrkapitányságra erőszakkal vitte be a pásztorokat annak reményében, hogy ki tudják majd eszközölni azok letartóztatását.

Veszélyforrásnak tartják a térítést

A Bháratíja Dzsanatá Párt egyik vezető tagja, Brijmohan Agrawal úgy nyilatkozott, hogy az „erőszakos térítések” ügye igencsak előtérbe került, mivel azok miatt megváltozhat az ország demográfiája. Szerinte

„a térítéseket külföldről pénzelik, s így mindazok az emberek, akiket megtérítenek, India ellen fognak majd fordulni – hazafiságuk pedig megkérdőjeleződik”.

A legutóbbi népszámlálási adatok szerint a Chhattisgarhban élő keresztény közösség mérete mintegy félmillió főre tehető. A helyi hívők egyöntetűen visszautasították az erőszakos térítésekkel kapcsolatos vádakat, szerintük azok mind alaptalanok. A The Guardian-nak nyilatkozó keresztények elmondták, hogy

nem finanszírozzák őket külföldről, és nem vettek részt a törvény szerinti hittérítésben sem, noha gyakran közreműködnek a Biblia terjesztésében a vidéki falvakban és a nyomornegyedekben.

Chhattisgarh egyike azon kilenc indiai államnak, ahol már-már drákói szigorral megalkotott törvények szabályozzák a térítést. A törvényi rendelkezések értelmében a vallásukat megváltoztatni kívánó személyeknek előbb engedélyt kell kérniük a helyi bírótól; és

bárki, aki erőszakos térítést hajt végre, három év szabadságvesztéssel súlyható.

Az ott élő hívők azt állítják, hogy keresztényként politikai célponttá váltak. Elmondásuk szerint a Bháratíja Dzsanatá Párt ismét előhozakodott a térítéssel kapcsolatos hamis vádakkal, hogy ezáltal megossza a szavazókat a vallási törésvonalak mentén, és így alá ássa a Chhattisgarh irányító politikai párt hírnevét.

Chhattisgarhban a keresztényeket érő fenyegetések egy része nem a kisebb, szélsőséges csoportoktól érkezett, hanem közvetlenül a Bháratíja Dzsanatá Párttól.

(Guardian/Hetek)
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!