Mint azt a Hetek is megírta, az MPT elnökségének állásfoglalása szerint a tavaly elfogadott gyermekvédelmi törvény „a fiatalok egy részének mentális egészségét kifejezetten veszélyezteti”. Magyarázatuk szerint „a nemi identitás és a szexuális orientáció kialakulása környezeti hatással (pl. neveléssel, „propagandával”) nem befolyásolható”, ugyanis – állították –, a szexuális orientációt és a nemi identitást döntően biológiai tényezők befolyásolják (genetikai meghatározottság, hormonális hatások, idegrendszeri fejlődés), a pszichoszociális hatások szerepe nem meghatározó.
Az állásfoglalás kiadását követően belső szakmai vita alakult ki a MPT-ben, amelynek egyik eredménye, hogy tíz vezető szaktekintély kritikai véleményt adott ki az elnökség többségének véleményét tükröző – de szakmai hivatkozásokkal alá nem támasztott, házon belül nem megvitatott – állásfoglalását. Írásuk most került nyilvánosságra az Értékközpontú Pszichológusok Munkacsoportjának oldalán.
A szerzők ebben kiemelik, hogy
“A nemi diszfória mint mentális zavar hátterében álló oki tényezőket pontosan még nem tudjuk azonosítani, genetikai okok feltehetően szerepet játszanak a kialakulásban, de a környezeti tényezőknek is igen hangsúlyos szerepe lehet (elfogadás, megfélemlítés, bullying).”
Egy hazai tankönyv vonatkozó fejezete is írja, hogy a „nemi azonosságtudat szocializáció során alakul ki” és nemzetközi vonatkozásban is mérvadó tankönyvekben szintén deklarálják, hogy a nemi identitás kialakulásában szerepe van a tanulásnak és a kutatások nem bizonyították a genetikai háttér kizárólagos voltát.
Szintén cáfolják az MPT elnökségének azon állítását is, miszerint a heteroszexuális személyek, párok által felnevelt gyermekek közül éppen annyian válnak homoszexuálissá, leszbikussá, transzneművé (LMBTQ), mint a homoszexuális személyek, párok által felneveltekből, mivel
“A szülők nemi identitása és szexuális orientációja nem befolyásolja a gyermek nemi identitását, szexuális orientációját, egészséges fejlődését, ennek ellenkezőjét bizonyító tudományos adat nem áll rendelkezésre”.
Ezzel szemben a vezető szakemberek rögzítik: „Ugyan vannak ezt az állítást megerősítő vizsgálatok, de újabb eredmények szerint az azonos nemű párok által nevelteknél egyértelműen gyakoribbak a homoerotikus irányultságra utaló attitűdök, gyakoribbak a homoerotikus szexuális kapcsolatok és kevesebb a heteroszexuális felnőtt. Az 1986-ban indult U.S. National Longitudinal Lesbian Family Study szerint az azonos nemű párok által felnevelt nők 54%-a, míg a férfiak 33%-a számolt be azonos nemű partnerrel létesített szexuális kapcsolatról, míg a kontroll csoportban vagy a normál populációban ezek az arányok lényegesen alacsonyabbak, vagyis 38% és 9% voltak. Az azonos neműek családjában nevelkedett nők 70, míg a férfiak 90%-a vallotta magát heteroszexuálisnak, szemben a heteroszexuális szülőkkel nevelkedettek 88 és 98 százalékával.”
Az MPT-állásfoglalás azt is a gyermekvédelmi törvény kritikájaként rótta fel, hogy a fenti témákat tabusítja, ezáltal egyedül hagyja, sőt, veszélyezteti az érintettek mentális egészségét is.
Hozzátették azt is, hogy „tudományos felmérések mutatnak rá arra is, hogy a gyermekek szexuális nevelése, felvilágosítása nem várható el kizárólagosan a szülőktől, családtagoktól.”
A válaszként megfogalmazott kritika szerint ugyanakkor az MPT elnöksége „nem nevezi meg, hogy a törvény hol és milyen formában tabusítja a fenti témát és kik elől zár el és miféle információkat”. Hozzáteszik: a szülőket nem szabad kizárni, a felvilágosítás folyamatából. Nem a témák tabusításáról van szó, hanem arról, hogy az iskolákban egyébként kötelező szexuális felvilágosítást csak meghatározott, akkreditált személyek vagy szervezetek végezhetik, tudományosan megalapozott ismeretek alapján.
Az MPT-állásfoglalással egyet nem értő tíz szakember: