Magyarország egyedüliként tartózkodott az ukrán katonák kiképzését segítő uniós misszió szavazásakor
A magyar kormány nem támogatja a háború eszkalációját elősegítő javaslatokat
Magyarország egyedüliként tartózkodott az ukrán katonák kiképzését segítő uniós misszió szavazásakor

Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2022. 10. 17.
Magyarország az uniós országok közül egyedüliként tartózkodott az ukrán hadsereg számára indított európai uniós kiképző misszióról szóló szavazásnál. Szijjártó Péter elmondása szerint a magyar álláspontot az indokolja, hogy a kormány nem támogatja az eszkalációs kockázattal járó javaslatokat.

A külgazdasági és külügyminiszter szerint hazánk a tartózkodással nem gátolta meg a missziót, de nem is vesz részt benne, és nem járul hozzá a működés költségeihez sem.

Mi nem tartunk jó ötletnek semmit, ami eszkalációhoz vezet, ami adott esetben
Európa középső vagy nyugati fele
bevonódásának veszélyével jár a konfliktusba”

- fogalmazott.

Szijjártó arról is beszélt, hogy mindig egyesével fogják eldönteni, hogy átengedik-e Magyarország területén a misszióhoz kapcsolódó szállítmányokat és csapatmozgásokat. A politikus emellett bejelentette, hogy az Európai Békekeret forrásaiból immár hatodik alkalommal újabb 500 millió eurót csoportosít át a közösség az ukrajnai fegyverszállítmányok részleges finanszírozására.

„Most Magyarország is még hozzájárult ehhez a forrásbiztosításhoz, de jeleztem, hogy nem tudom garantálni, hogy ez a következő alkalommal is így lesz” - mondta.

A tárcavezető szerint ez a keret több más fontos célra is tartalmaz pénzügyi előirányzatokat, amelyek a délről érkező kihívások kezeléséhez szükségesek, így a kontinens nagy bajba kerülhet, ha ezekre nem jut pénz. Szijjártó úgy tapasztalta, hogy az ülés hangulata „meglehetősen harcias” volt, és a „béke” szó rajta kívül egyik résztvevő felszólalásában sem hangzott el, pedig a miniszter szerint az elmúlt időszak eszkalációja után még nagyobb szükség lenne arra, hogy minél többen a békéről beszéljenek.

Szomszédos államként Magyarország álláspontja az, hogy minél előbb tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség, ehhez pedig fenn kell tartani a kommunikációs csatornákat, azok nélkül ugyanis a diplomáciai rendezésnek még a reménye is elveszik – tette hozzá a miniszter.

Szijjártó beszélt az Északi Áramlat gázvezetékek elleni támadásról is, mely „döbbenetes terrorcselekmény” volt, ezért szerinte világossá kellene tenni, hogy az EU terrortámadásnak tekintene egy szabotázsakciót a Török Áramlat ellen.

Az ülésen szó esett az európai-kínai kapcsolatokról is, melyet egyesek megpróbálnak aláásni, azonban ennek csak újabb súlyos gazdasági nehézségek lennének a következményei. Ehelyett inkább hogy pragmatikus, racionális, kölcsönös előnyökre irányuló együttműködésre van szükség.

„Az Európai Unió nem engedheti meg, hogy hülyének nézzék és ezeket a szálakat is elvágják” – mondta Szijjártó.

(MTI / Hetek)

A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!