Magyarország példa Trump alelnökjelöltje, J.D. Vance számára
A 78 éves volt elnök a 39 éves szenátort választotta maga mellé
Magyarország példa Trump alelnökjelöltje, J.D. Vance számára

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2024. 07. 16.
Donald Trump a wisconsini republikánus nemzeti konvención bejelentette az alelnökjelöltjét a 2024-es elnökválasztási kampányához, aki nem más lett, mint J.D. Vance ohiói szenátor. 

„Hosszas mérlegelés és gondolkodás után, figyelembe véve sok más személy óriási tehetségét, úgy döntöttem, hogy az Egyesült Államok alelnöki posztjának betöltésére a legalkalmasabb személy J.D. Vance szenátor, Ohio nagyszerű államából”
– írta Trump a Truth közösségi oldalon. 

A választás magyar szempontból is érdekes, mert

Vance szenátor kifejezetten nagyra tartja Orbán Viktort, akitől szerinte az Egyesült Államok is tanulhatna.

A politikussal tavaly nyáron Gulyás Gergely is találkozott Washingtonban. 

A republikánus szenátor nemrég egy interjúban többek között jó példának nevezte az egyetemek alapítványokba való kiszervezését.

Idén májusban a CBS televízió Face the Nation című műsorában a műsorvezető úgy vezette fel a témát, hogy Orbán „átvette az irányítást az egyetemek felett” és olyan közalapítványokba szervezte ki azokat, amelyeket a szövetségesei vezetnek, valamint újraírta az alkotmányt, semlegesítette a bíróságokat és megpróbálja ellenőrizni a médiát. „Ön is ezt szorgalmazza az Egyesült Államokban?” – hangzott el a kérdés Vance számára.

A politikus erre úgy válaszolt: teljesen észszerű dolog az, hogy az adófizetők valamilyen módon befolyásolni szeretnék az adókból fenntartott egyetemek működését.

Orbán „hozott néhány okos döntést, amelyből tanulhatnánk az Egyesült Államokban”

– tette hozzá Vance, aki szerint az amerikai egyetemeket „baloldali” alapítványok irányítják az adófizetők helyett, és erre jó megoldás a politikai döntés.

A CBS megemlítette, hogy Vance, akinek memoárját 2020-ban megfilmesítették, nemrégiben találkozott a magyar miniszterelnökkel, amikor Orbán Donald Trump floridai otthonában járt. Vance akkor azt mondta, Orbán azért közeledik Kínához, mert az amerikai vezetők nem hoznak okos döntéseket.

2021-ben Vance nyilvánosan állt ki a magyar családpolitika mellett, és méltatta a „gyermekvédelmi” népszavazást, melynek értelmében „kitiltották az LMBTQ-propagandát” a magyar iskolákból.

Az alelnökjelölt szerint Amerikában összeomlott a családalapítás ügye, a születési ráták, és a családok egészségének egy egész sor mutatója. Mindezekért a „gyermektelen baloldalt” hibáztatta, majd „civilizációs válságra” figyelmeztetett, jó példaként pedig Magyarországot hozta fel. 

Vance szerint Magyarországon Orbán alatt „olyan kölcsönöket nyújtanak az új házaspároknak, amelyeket később valamikor elengednek, ha ezek a párok valóban együtt maradtak és gyermeket vállaltak – mondta.

„Miért nem lehet ezt itt is megtenni? Miért nem tudjuk ténylegesen elősegíteni a családalapítást?”

– tette fel a kéréseket a magyarbarát jelölt. 

A szenátor nem támogatja az ukrajnai háború folytatását, egy posztjában tömören így fogalmazott: „Őszinte leszek, nem igazán érdekel, hogy mi történik Ukrajnával.”, idén év elején pedig ellenezte az Ukrajnát segítő kongresszusi 61 milliárd dolláros törvényjavaslatot.

A most első ciklusát töltő, 39 éves Vance 2016-ban még kritikusan nyilatkozott Trumpról, akinek segítségével később bejutott a törvényhozásba. A szenátusban azonban a korábban kockázati tőkésként tevékenykedő Vance Trump elkötelezett támogatója lett, és rendszeresen a volt elnök érdekeinek megfelelően szavaz. 

Vance a Trump elleni merényletért a demokraták retorikáját okolta. „A Biden-kampány központi feltevése, hogy Donald Trump elnök egy autoriter fasiszta, akit mindenáron meg kell állítani” – jelentette ki.

Vance Ohióból származik, egy egykori csatatérállamból, amelyet a volt elnök a 2016-os és a 2020-as választásokon is kényelmesen megnyert. 

A szenátor jelölése várhatóan erősíteni fogja Trumpot a munkásosztálybeli demokraták körében, különösen a rozsdaövezetben, akik egyébként Biden elnök támogatói lehettek volna – mondta több szakértő is a Fox News amerikai televíziós hálózatnak.

Joe Biden Vance jelölésére egy, a közösségi médiában közzétett adománygyűjtő felhívásában reagálva ezt írta: 

„A következő a helyzet J.D. Vance-szel kapcsolatban. Sokat beszél a dolgozó emberekről. De most ő és Trump meg akarja emelni a középosztálybeli családok adóját, miközben további adócsökkentéseket szorgalmaz a gazdagok számára. Nos, én ezt nem szándékozom hagyni” – hangsúlyozta az Egyesült Államok jelenlegi elnöke.

Biden kampányának elnöke, Jen O'Malley Dillon egy nyilatkozatban azzal érvelt, hogy „Trump azért választotta J. D. Vance-t jelöltjelöltjének, mert

Vance azt fogja tenni, amit Mike Pence január 6-án nem tenne: hajlongani fog, hogy segítse Trumpot és szélsőséges MAGA-programját,

még akkor is, ha ez a törvények megszegésével jár, és nem számít, hogy milyen károkat okoz az amerikai népnek.”

Vance munkásosztálybeli családban nőtt fel egy délnyugat-ohiói kisvárosban. Szülei elváltak, amikor kicsi volt, és mivel édesanyja évekig drog- és alkoholfogyasztással küzdött, Vance-t részben anyai nagyszülei nevelték.

A középiskola elvégzése után Vance bevonult az amerikai tengerészgyalogsághoz, és az iraki háborúban szolgált. Később az Ohio Állami Egyetemen végzett, majd a Yale Egyetemen szerzett jogi diplomát. A Cincinnatiben élő Vance a jogi egyetem után San Franciscóba költözött, és egy olyan kockázati tőkebefektető cégnél dolgozott, amelynek tulajdonosa Peter Thiel milliárdos kockázati tőkés, aki később Vance 2020-as sikeres szenátusi kampányának egyik fő pénzügyi támogatója lett. 

A szenátusi jelöltség előtt Vance akkor kapott országos figyelmet, amikor megírta a „Hillbilly Elegy” című könyvét, amely a felnőtté válásról szól egy nehéz helyzetben lévő gyárvárosban, és az Appalache Kentuckyban való gyökereit is bemutatta. A könyv a New York Times bestsellerévé vált, és Netflix-film is készült belőle. 

A történet rávilágított sok munkásosztálybeli amerikai értékrendjére, akik Trump politikájának támogatóivá váltak.

Bár Vance korábban Trump éles hangú kritikusa volt, utólag átértékelte véleményét, dicsérte a volt elnök Fehér Házban töltött idejét, és egy 2021-es Fox News-interjúban bocsánatot kért Trump korábbi bírálataiért.

Trump cserébe a 2022-es választáson támogatta Vance-t, ami segítette a győzelmét.

„Nézze, tévedtem Donald Trumppal kapcsolatban. Nem gondoltam, hogy jó elnök lesz belőle”

– mondta Vance, aki szerint azonban Trump nagyszerű elnök lett, és ez az egyik oka annak, hogy olyan keményen dolgozom azért, hogy biztosítsam a második ciklusát”.

A jelölt választást méltatta a népszerű műsorvezető, Tucker Carlson is, aki szerint a washingtoni elit ki nem állhatja az új republikánus alelnökjelöltet. „Minden rossz ember, akivel valaha is találkoztam Washingtonban, J.D. Vance ellen volt” – tette hozzá az amerikai konzervatív véleményvezér.

Az alelnökjelölt összetett vallási-spirituális háttérrel rendelkezik: evangéliumi keresztényként nőtt fel, gyakorolta is egy ideig a hitét, de mire a Yale egyetemre került, ettől elfordult, és ateistaként aposztrofálta magát.

Az egyetemen katolikus és mormon barátai révén újra feltámadt az érdeklődése a vallás iránt, és az egyetem után úgy döntött, hogy belép a katolikus egyházba. 

2019 augusztusában Vance-t megkeresztelték és konfirmálták a katolikus egyházban az Ohio állambeli Cincinnatiben található Szent Gertrúd perjelségben tartott szertartáson. Konfirmációs szentjének Hippói Ágostont választotta. Vance elmondta, hogy azért tért át, mert

"idővel meggyőződtem arról, hogy a katolicizmus igaz [...] és Augustinus módot adott arra, hogy a keresztény hitet erősen intellektuális módon értsem meg",

továbbá leírta a katolikus teológia hatását politikai nézeteire”.

J D Vance nős, három gyermek édesapja. A Yale-en ismerte meg leendő feleségét, az indiai származású és gyakorló hindu hívő Usha Chilukurit, akivel 2014-ben házasodtak össze és az ökumenikus esküvőjükön hindu rítus szerint is áldották meg őket. (Az új alelnökjelölt spirituális portréjára hamarosan külön cikkben is kitérünk.)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!