MEGALKUVÁS NÉLKÜL! A világ rohamléptékben változik, a hírek cunamija könnyen betemethet. Egy valami azonban nem változik: az ügy, amelyet a Hetek az olvasóival közösen képvisel. A hit, a család és a nemzet szeretete. Az előfizetésével most ön is támogathatja ezt a fontos munkát: részletek a hetek.hu/elofizetes oldalon.
A törvényjavaslat a „Make Greenland Great Again Act” (Tegyük újra naggyá Grönlandot) nevet viseli - közölte a törvényjavaslatot vezető Andy Ogles és Diana Harshbarger republikánus amerikai képviselők irodája. A tervezet másolatáról korábban a Fox News Digital számolt be, és hétfő reggelig 10 társszponzora volt.
Trump Grönlandot az Egyesült Államok részévé akarja tenni, és nem zárja ki, hogy katonai vagy gazdasági erővel vegye rá Dániát az átadásra. A republikánusok szűk többséget szereztek a képviselőházban és a szenátusban a november 5-i amerikai választásokon.
A törvényjavaslat, amennyiben elfogadásra kerül, lehetővé teszi az elnök számára, hogy január 20-án, Trump hivatalba lépésekor tárgyalásokat kezdjen Dániával.
„A kongresszus ezennel felhatalmazza az elnököt, hogy 2025. január 20-án keleti idő szerint 12 óra 01 perckor kezdődően tárgyalásokat kezdjen a Dán Királysággal Grönland Egyesült Államok általi megszerzésének biztosítása érdekében”
- áll a törvénytervezetben.
„Legkésőbb 5 naptári nappal azután, hogy a Dán Királysággal megállapodásra jutott Grönland Egyesült Államok általi megszerzéséről, az elnök továbbítja az illetékes kongresszusi bizottságoknak a megállapodást, beleértve az összes kapcsolódó anyagot és mellékletet” - teszi hozzá a tervezet.
Bár az ötletet először a Fehér Házban töltött első ciklusa alatt vetette fel, az elmúlt hetekben Trump egyre több nyilvános megjegyzést tett Grönland, valamint más entitások, például a Panama-csatorna megszerzéséről. A megválasztott elnök a múlt héten azt sugallta, hogy nem zárná ki, hogy mindkettőt erőszakkal vegye el. Egy riporternek, aki megkérdezte, hogy kizárná-e a gazdasági vagy katonai kényszer alkalmazását, nemmel felelt.
Eközben a Grönland megvásárlásának ötlete egyre nagyobb teret nyer Trump republikánus szövetségesei körében, az ötlet támogatói pedig arra hivatkoznak, hogy Grönland stratégiai fontosságú helyen fekszik Oroszország - az Egyesült Államok egyik legfőbb ellenfele - közelében.
Grönland évszázadok óta Dánia ellenőrzése alatt áll, korábban gyarmatként, jelenleg pedig félig szuverén területként a dán birodalom alá tartozik. A dán alkotmány hatálya alá tartozik, ami azt jelenti, hogy a jogi státuszának bármilyen megváltoztatásához alkotmánymódosításra lenne szükség.
Mute Egede miniszterelnök, aki a függetlenséget szorgalmazza, többször is kijelentette, hogy a sziget nem eladó, és hogy a népnek kell döntenie a jövőjéről.
(Reuters/Hetek)