Háromnapos nemzeti gyászt hirdettek az észak-afrikai országban, miután több mint 2400-an életüket vesztették és 1400-an súlyosan megsérültek a földrengésben.
Marokkóban száz éve nem volt ennyire erős földmozgás. A turisták és a helyiek igyekeztek menekülni az éttermekből és az összeomló házaikból.
A földrengés epicentruma az Atlasz-hegységben volt, 70 kilométerre Marrakeshtől, és a legsúlyosabban a nehezen megközelíthető, kis településeken élőket érintette a természeti katasztrófa.
Bár a marokkói kormány sok mentőegységet és katonákat küldött a bajba jutottak megsegítésére, de a helyiek a puszta kezükkel igyekeztek menteni a túlélőket a vidéki kistelepüléseken, amelyekre csak később érkezett meg a segítség.
A földrengés olyan erejű volt, hogy még Marrakesh történelmi falainak egy része is megrepedt vagy leomlott.
A mentésben részt vevő csoportok kritizálták a marokkói királyt, amiért már két nap eltelt a tragédia óta, az ország vezetője ennek ellenére nem fogadta még el sok ország (köztük az USA, Franciaország, Algéria) segítségét, amelyet szinte azonnal felajánlottak, hanem egyelőre csak Spanyolországnak, Katarnak, Nagy-Britanniának és az Egyesült Arab Emirátusoknak mondott igent.
A külföldi segélycsapatok többsége egyelőre nem kapott engedélyt a marokkói hatóságoktól, pedig a romok alatt rekedt lakosok számára minden perc számít.
(AP News / Hetek)