Jerome Foster, a Fehér Ház 20 éves tanácsadója és partnere, Elijah Mckenzie-Jackson 18 éves brit klímavédelmi aktivista attól tart, hogy homoszexualitásuk miatt nem fognak tudni részt venni a klímacsúcson, mert az egyiptomi hatóságok nem fogják őket beengedni a helyszínre.
Az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményének vezetőjének címzett levelükben elítélték a helyszínválasztást a Cop27 tárgyalásokhoz:
a világ végignézte, ahogy az egyiptomi rendőrség,
a bíróságok és a politikusok hátat fordítottak az egyenlőségnek azáltal, hogy kriminalizálták és bebörtönözték az LMBTQ+ közösséget az ‘erkölcstelenséget’ és ‘prostitúciót’ tiltó, homályos és diszkriminatív törvények alapján”.
A két férfi szerint az a tény, hogy Sarm es-Sejkben fogják idén novemberben megrendezni a csúcstalálkozót, “veszélybe sodorja az életünket, miközben a bolygónk életéért emelünk szót”.
“Egyiptomban homoszexuálisnak lenni ijesztő. (…) Rémisztő. A családom mélyen vallásos, és velük is nagyon nehéz volt minderről beszélni, ezért megrázó a gondolat, hogy egy olyan országba menjek, ahol még nagyobb a félelem” - nyilatkozta Foster.
McKenzie-Jackson szerint “lennének jobb helyszínlehetőségek Afrikában, ahol Afrika is hallatni tudná a hangját”, és szerinte az ENSZ “felelőtlen” amiatt, hogy Egyiptomba szervezi a csúcstalálkozót.
Szameh Sukri egyiptomi külügyminiszter korábban azt nyilatkozta, hogy a kormány ki fog jelölni “egy létesítményt a konferenciaközpont mellett”, ahol majd az aktivisták és tüntetők tartózkodhatnak.
Emberi jogi csoportok azonban kritizálták az ötletet, mert így a klímavédelmi aktivisták nem fognak tudni közvetlenül a világ vezető politikusai ellen tüntetni a helyszínen.
(Guardian / Hetek)