A miniszter elmondta, a döntés az örökbefogadásra váró gyermekek érdekeit és védelmét igyekszik szem előtt tartani, és biztosítani, hogy minél hamarabb biztonságos környezetbe, szerető, gondoskodó szülőkhöz kerülhessenek.
Kijelentette, az alkalmas egyedülállók előtt nem záródik be az örökbefogadás, melyről a legtöbb esetben szakemberek, a bizonyos esetekben pedig ő maga dönt majd.
A közlöny szerint az elbírálási folyamat során orvosi, pszichikai alkalmasságot vizsgálnak, továbbá környezettanulmányt is végeznek a szakemberek. Tanulmányozzák az örökbe fogadni szándékozók motivációját, a család élethelyzetét, nézik az életkort és személyiséget, a gyermek nevelésével kapcsolatos elképzeléseit.
Hozzáteszik: Fontos szempont, hogy a jelentkezők
biztosítani tudják-e az örökbe fogadandó gyermek harmonikus fejlődését, felnevelését.
A biztonság kérdése kiemelt szerepet kap, hiszen az érintett gyermekek egy része rendkívül nehéz élethelyzetből kerül a gyermekvédelmi rendszerbe.
A minisztérium igyekszik majd minél jobban felgyorsítani az örökbefogadási folyamatokat.
Novák múlt novemberben még így nyilatkozott a homoszexuálisok és az örökbefogadás kérdéséről:
"eddig sem fogadhattak örökbe törvényesen gyermekeket. Ezért ezeket a párokat mi nem lehetetlenítettük el, egyszerűen bezártunk egy jogi kiskaput".
Egy másik korábbi nyilatkozatában a miniszter világossá tette, egyedülállók csak akkor fogadhatnak majd örökbe, ha országos szinten nincs házaspár, aki örökbe fogadná a gyermeket.
A közlönyben Novák Katalin arra is felhívja a figyelmet, hogy 2010 óta számos pozitív változás történt az örökbefogadás terén, melynek eredményeként tíz éve folyamatosan emelkedik az örökbefogadások száma. Ezzel egy időben 90%-al nőtt az örökbefogadók száma is.
"A Kormány családtámogatásai, valamint az otthonteremtési lehetőségek, melyek a vér szerinti gyermekek mellett az örökbefogadott gyermekek után is igénybe vehetőek.”
(MTI-OS/Hetek)