Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy a két fél megállapodott abban, hogy magas szintű munkacsoportokat állítanak fel, hogy „megkezdjék a munkát az ukrajnai konfliktus mielőbbi, tartós, fenntartható és minden fél számára elfogadható módon történő befejezése” érdekében. Jurij Uzsakov orosz tárgyaló a több mint négyórás tárgyalást követően újságíróknak úgy nyilatkozott: „Nagyon komoly megbeszélés volt minden olyan kérdést illetően, melyet meg akartunk beszélni.”
Közölte azt is, hogy megvitatták a Trump és Putyin közötti találkozó feltételeit, bár azt mondta, hogy erre valószínűleg nem a jövő héten fog sor kerülni.
Még a szaúdi fővárosban tartott találkozó folyamatban volt, amikor Oroszország Moszkvából jelezte, hogy korábbi követelésein szigorít. Maria Zakharova, a külügyminisztérium szóvivője Moszkvában újságíróknak azt mondta, nem érik be azzal, hogy a NATO nem veszi fel Ukrajnát tagnak, hanem a szervezetnek tovább kell mennie, és meg kell tagadnia a 2008-as bukaresti csúcstalálkozón tett ígéretét, miszerint Kijev egy későbbi, meg nem határozott időpontban csatlakozhat.
„Ellenkező esetben ez a probléma továbbra is mérgezni fogja a légkört az európai kontinensen”
- fogalmazott. (Erre vonatkozóan Ukrajna, a NATO-tagok és az Egyesült Államok részéről nem érkezett azonnali válasz.)
Az amerikai szóvivő nyilatkozatában azt is elmondta: „Trump elnök le akarja állítani az öldöklést; az Egyesült Államok békét akar, és arra használja erejét a világban, hogy összehozza az országokat. Trump elnök az egyetlen vezető a világon, aki képes rávenni Ukrajnát és Oroszországot, hogy ebbe beleegyezzenek”.
Az amerikai-orosz tárgylás kapcsán Ukrajna és az európai vezetők is attól tartanak, hogy Donald Trump elnök teljesen ki fogja őket hagyni a folyamatból, és olyan olyan alkut köthet Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amely figyelmen kívül hagyja biztonsági érdekeiket és „jutalmazza” Moszkvát az invázióért.
(Reuters)