A pandémia óta jelentősen csökkent azoknak az újjászületett keresztényeknek az aránya, akik hisznek abban, hogy Jézus Krisztus bűntelen életet élt a Földön. 2020 és 2023 között a Megváltó bűntelenségében hívő keresztények aránya 58 százalékról 44 százalékra csökkent.
Ez a megdöbbentő fejlemény mellett az is kiderül a kutatásból, hogy az amerikai keresztényeknek kevesebb, mint a fele gondolja úgy, hogy Istentől származó személyes elhívása vagy életfeladata van. 2020-ban még a hívők 88 százaléka hitt ebben, mára már viszont 46 százalékra csökkent az arányuk.
Az abortusszal kapcsolatos nézetek tekintetében szintén lesújtó következtetésre jutottak a kutatók. Az amerikai keresztények 58 százaléka 2020-ban meg volt győződve arról, hogy a Bibliának egyértelmű az álláspontja az abortuszról, de ez az arány 44 százalékra csökkent.
A hívőknek már csak mindössze a 48 százaléka hisz az emberi élet szentségében, és 63 százalékuk van meggyőződve arról, hogy Isten a forrás az igazságnak.
A kutatók azt is vizsgálták, hogy a járvány alatt hogyan változott a hívők személyes hitélete. Három éve még a 85 százalékuk számolt be arról, hogy aktív szellemi életet él (hetente legalább egyszer Bibliát olvas), idén azonban már csak a megkérdezettek fele mondta ugyanezt.
A kutatás vezetője, George Barna szerint mindössze három év alatt 6 százalékról 4 százalékra csökkent azoknak az aránya, akik bibliai világnézettel rendelkeznek az Egyesült Államokban, és 15 millióval kevesebb keresztény jár el hetente személyesen istentiszteletre, mint a pandémia előtt.
Barna szerint „nagyon szokatlan”, hogy ekkora mértékű és ennyire negatív változás állt be mindössze három év alatt a keresztények világnézetében, mert „a vallási meggyőződés és magatartás eddig mindig következetes” dolog volt.
A legtöbb vallási meggyőződés generációk alatt változik csak meg, nem néhány év alatt. De tudjuk, hogy a nagyobb krízisek az életben jelentős és gyors változást tudnak előidézni az emberek hitének alapjaiban”
- értékelte a kutatás eredményeit Barna.
A kutatás vezetője szerint a pandémia jelentős válság volt az emberek életében, hiszen egyszerre hatott a fizikai és pszichológiai jólétükre, a megélhetésükre, a kapcsolataikra és az életmódjukra is, de ennek ellenére nem várták, hogy ekkora hatása fog maradni.
(Christian Post / Hetek)