Elmondták, hogy az ólomtáblán összesen 40 ókori héber betű olvasható.
„Évszázadokkal régebbi, mint bármely ismert héber felirat az ókori Izraelből”
– emelték ki.
Stripling a Cseh Tudományos Akadémia négy tudósával és két epigráfussal állt össze, hogy megfejtsék az írást. Az izgalmas kutatómunka során arra jutottak, hogy ez áll a régészeti leleten:
„Átkozott, átkozott, átkozott – átkozott vagy az Úristentől. Átkozottan fogsz meghalni. Átkozott vagy, biztosan meghalsz. YHW-tól vagy átkozott – átkozott, átkozott, átkozott.”
The amulet, known as a defixio or curse tablet, came to light in December 2019. https://t.co/tdvrPCcdkI
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) March 25, 2022
Stripling szerint „az ilyen típusú amulettek jól ismertek voltak a hellenisztikus és a római korban, a Zertal által feltárt kerámia (egy korábban felfedezett lelet – a szerk.) viszont a vaskor és a késő bronzkor idejére datálható.”
Majd hozzátette, hogy „logikusnak tűnik, hogy a tábla e korai időszakok valamelyikéből származik”.
„Még így is megdöbbentett, amikor láttam, hogy egy késő bronzkori feliratot fedeztünk föl.”
Az 5Mózes 27 és a Józsué 8 egy olyan helyszínként írja le az Ebál-hegyet, ahol (meg)átkozták azokat, akik megszegték Isten törvényét.
A Józsué 8:30-35-ben pedig az olvasható, hogy Józsué oltárt épített Istennek, „miképpen megparancsolta vala Mózes, az Úrnak szolgája Izráel fiainak”. Józsué ezután felolvasta Mózes törvényét Izrael fiai számára – az áldásokkal (ha engedelmeskednek Istennek) és az átkokkal együtt (amennyiben elhagyják őt).
A kutatás kapcsán készült interjú itt tekinthető meg:
(CBN/Hetek)