Meghökkentő karácsonyi szokások a világ minden tájáról
A Fülöp-szigetektől Spanyolországig számos rendhagyó tradícióval találkozhatunk
Meghökkentő karácsonyi szokások a világ minden tájáról

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2021. 12. 23.
Ajándékot hozó farönk, ajándékosztás a pálmafák alatt, hernyó, mint karácsonyi ínyencség… Különleges, meglepő karácsonyi szokásokat gyűjtöttünk egy csokorba a világ minden tájáról. 

Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes 

A karácsonyt a téli napfordulóval összefonódó pogány vonatkozásai ellenére alapvetően a keresztény világhoz kötik, mégpedig Jézus születéséhez. Bár maga a Biblia nem említ konkrét dátumot a fontos eseménnyel kapcsolatban, mégis úgy alakult a történelem során, hogy december 25.-ére datálják, amelynek legkorábbi említésére egy a 4. század közepén megjelent római kalendáriumban került sor.

Noha ma már a világon kisebbségben vannak azok az országok, ahol nem ünneplik a karácsonyt, az ünnepnap dátuma mégsem egységes a különféle nemzetiségek, kultúrák között. 

Ahol már szeptemberben indul a szezon

A karácsonyi időszakot tekintve a Fülöp-szigeteken áldoznak legtöbb időt az előkészületekre és az ünnepekre, folyamatos eseménysorozatokkal és tradicionális tevékenységekkel egészen szeptember elsejétől december 25.-ig.

.
Shutterstock/Puzzlepix

Számukra az ősz beköszöntével elkezdődik az úgynevezett „ber-hónapok” visszaszámlálása, így már szeptemberben „boldog karácsonyt” kívánva köszönnek egymásnak, hiszen már akkor kezdődnek az előkészületek.

Rengeteg időt fektetnek az ünnepi díszítésbe is, amit január végéig fennhagynak. 

Karácsony napi vásárlás

Ahogyan már megszokhattuk, a magyarok a közép-európai országokkal együtt december 24-én tartják meg a szentestét, ekkor ajándékozzák meg szeretteiket is. Ugyanakkor Amerikával az élen számos országban 25.-re esik az ünnep központi része.

Az Amerikai Egyesült Államokban 26. az úgynevezett „Boxing day”, azaz karácsony másnapja, eredetileg a szolgálók és a szegények megajándékozására volt szentelve, ma már inkább vásárlási és sportesemények ünnepnapjaként tartják számon.

Az üzletek is nyitva tartanak, nincs pihenőnap.

Ahol januárban ünnepelnek

Bizonyos országokban, ahol az ortodox egyház hatása a történelem során erősebben volt jelen, az általuk használt Julián naptár szerint január 7.-én tartják meg az ünnepet.

.
Shutterstock/Puzzlepix

Ez leginkább Oroszországra jellemző, de számos más keleti országra is, többek között Ukrajna, Belarus, Egyiptom, Kazahsztán, Moldávia, Szerbia is ebbe a csoportba tartozik. 

Ahol nem nézik jó szemmel

A karácsonyt ünneplő országok hosszú sora mellett azonban akadnak olyan országok is, ahol - lévén keresztény vallás ünnepéről van szó – más vallás ünnepei állnak a középpontban, többségében a muszlim országokban, ilyen például Afganisztán, Líbia, Szaúd-Arábia, Szomália, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Törökország is.

Egyes esetekben a kormányvezetés ellenzi a nyugati ünnepek megtartását, ilyen ország például Észak-Korea.

Bár a hagyomány szerint a Mikulás, Szent Miklós Törökország területén született, a ma már 99 százalékban muszlim országban olyan szelek fújnak, amely

nem nézi jó szemmel a kereszténység terjedését, így a karácsonyt sem.

Néhány éve az oktatási minisztérium több német alapítású iskolába küldött ki leveleket, hogy figyelmeztesse a vezetőket arra, hogy ne tartsanak karácsonyi tevékenységeket falaik között.

Ahová nyáron jár a Mikulás

A karácsony említésekor legtöbben a téli időszakra asszociálunk, magunk előtt látva egy hóval borított tájat, esetleg egy feldíszített fa hangulatos képét. Ez azonban nem mindenhol van így, bizonyos országok a hagyományokkal ellentétben

nyáron ünneplik a karácsonyt, mégpedig júliusban.

Az érdekes koncepció alapja, hogy a déli féltekén élők pótolhassák az ünnepet egy olyan évszakban, amikor a szokásoshoz képest „hűvösebb” idő van.  

.
Shutterstock/Puzzlepix

Ilyen ország Ausztrália is, amely brit és európai örökséggel rendelkezik, emiatt erős szálak fűzik a karácsonyhoz, így a decemberi forróság helyett júliusban ünnepelnek, kicsit kellemesebb időjárásban.

Ilyenkor „karácsonyi” leárazások árasztják el az üzleteket és a konyhában is a szezonális, ünnepi ízek dominálnak.

Ausztrálián kívül Új-Zéland is a júliusi karácsonyozás híve, ilyenkor gyönyörűen feldíszített városok fogadják a karácsonyi énekeseket és a Mikulás felvonulást, a gyerekek sütemény és tej helyett sört és ananász szeleteket hagynak kint a Télapónak, rénszarvasainak pedig répát. 

Különös szokások északon

A hagyomány szerint a Finnország északi részén elterülő Lappföld a Mikulás hazája, így évről évre rengeteg turista látogatja meg a „Christmas Land” nevű tematikus parkot, ahol állítólag a Télapó él.

Szenteste napján rizskását és szilvalevet fogyasztanak reggelire.

Ezután megveszik a karácsonyfát és feldíszítik. A finneknél hagyománnyá vált, hogy ezen a napon szaunáznak egyet az esti ünneplés előtt. 

A Svédeknél több érdekes tradíció is kialakult, többek között egy órás, szalmából készült kecske állítása a Gävle nevű város főterén, amely évről évre feltűnik 1966 óta, azonban szinte minden évben lángok martalékává válik, eddig összesen 37 alkalommal történt meg az incidens.

.
Shutterstock/Puzzlepix

Minden évben nagy hangsúlyt helyeznek a kecske biztonságának megőrzésére, azonban a gyújtogatóknak sokszor álruhában sikerül közel férkőzniük hozzá, így okozva a végzetét.

Egy másik érdekes szokásuk a svédeknek a Donald kacsa iránti szeretetükből fakad.

Ugyanis minden évben karácsony napján délután 3 órakor a tévében leadják a „Donald kacsa és barátai boldog karácsonyt kívánnak” című show-t, amit előszeretettel néznek meg a svédek. 

Norvégia is hasonló módon ünnepli a karácsonyt, mint a szomszédos Svédország, azonban érdemes megemlíteni egyik híres tradíciójukat. A norvégok az Egyesült Királyság számára minden évben egy hatalmas karácsonyfát ajándékoznak, hogy ilyen módon is megemlékezzenek az angolok II. Világháború idején nyújtott segítségéről.

A fát a London közepén található Trafalgar téren állítják fel és látogatók ezrei csodálják meg, ahogy ki van világítva. 

Szokatlan díszek

Nyugat-Ukrajnában az idelátogatók meglepetésére a karácsonyfákat többek közt pókhálók díszítik. Nem igénytelenség miatt, hanem egy kelet-európai népmesének köszönhetően.

A történet szerint, egy szegény, ám szorgalmas özvegy gyermekeivel együtt egy kis kunyhóban élt. Egy nyári napon egy fenyőtoboz leesett a kunyhó földes padlójára és gyökeret vert. Az özvegy gyerekei gondozták a fát és várták a karácsonyt, hogy majd feldíszíthessék, de nem volt pénzük díszeket venni. Azonban ahogy felkeltek karácsony reggelén,

észrevették, hogy a fa pókhálóval van beborítva, amelyre a reggeli napsütés, ahogy rásütött, egyből arannyá és ezüstté változtatta, így nem kellett többé szűkölködniük.

Azóta borítja a karácsonyfákat pókháló az ünnepek idején Ukrajnában.

A kakiló farönk hagyománya

Az egyik legbizarrabb karácsonyi szokás Spanyolországból, Katalóniából származik, ahol Mikulás helyett egy farönk hozza az ajándékokat a gyerekeknek.

A farönk a Tió de Nadal elnevezést kapta, aminek jelentése „karácsonyi farönk”, de egy másik becenév is elterjedt vele kapcsolatban, ami szó szerint „kakiló farönköt” jelent.

Karácsony napján a régi időkben kerestek egy farönköt és szemeket, szájat festettek rá, kapott egy hagyományos katalán piros sapkát is, majd a gyerekeknek kellett megetetniük és betakarniuk, gondot viselniük róla. Szentestén pedig Tió, azaz a farönk meghálálja a kedvességet és csokit, édességet „kakil” nekik.

.
Shutterstock/Puzzlepix

Azonban ennek is egy külön menete van, a gyerekek botokkal megütögetik, egy dalocskát énekelve, majd egy valaki benyúlhat a takaró alá és elvehet egy ajándékot. Ez addig ismétlődik meg, amíg mindenkinek nem jut valami. Manapság már nem kell a katalánoknak erdőkben keresniük a megfelelő farönköt, már szupermarketekben is kaphatóak előre elkészített formában.

Gördülékeny karácsonyi mise

Egy érdekes szokás alakult ki Venezuela fővárosában, Caracasban is. Minden évben ugyanis december 16 és 24-e között az utakat lezárják, hogy az emberek

a görkorcsolyájukkal gurulhassanak el a reggeli karácsonyi misére.

Út közben a görkorcsolyások meghúzogatják a gyerekek által ablakból kilógatott madzagokat. A mise után pedig elfogyasztják a hagyományos tamalest, ami egy hússal töltött, gőzölt tekercs.

Dél-Afrika különleges karácsonyi ínyencsége

Afrikában sok olyan fogás természetesnek és megszokottnak számít, ami az európai ember számára bizarr lehet. Itt ugyanis nem zárkóznak el a helyiek többek közt a rovar evéstől sem.

Karácsony napján a dél-afrikaiak sütemények helyett a császármoly hernyóját fogyasztják, ami egy igazi különlegességnek számít köreikben.

Olajban szokták kisütni és karácsony napján szokták felszolgálni. Állítólag a teához hasonlít az íze és rendkívül sok tápanyagot tartalmaz. 

A karácsony ázsiai interpretációja 

Az ázsiai kultúrának sok olyan eleme van, ami a nyugati ember számára szokatlan, ilyen például a japán kultúra is, amely sok érdekes hagyománnyal rendelkezik. Egyik közülük a karácsonyi vacsorához köthető, de ezúttal nem egy tradicionális nemzeti fogásról van szó, hanem meglepően egy USA-ból származó ételről, a Kentucky csirkéről, ami a Japánban régóta elterjedt KFC étteremlánc üzleteiben kapható.

A japánok számára már megszokássá vált, hogy karácsonykor csirke kerül az ünnepi asztalra.

A különös szokás gyökerei az 1980-as évek közepéhez nyúlnak vissza, azóta ugyanis minden évben mikulás ruhába öltözött Colonel Sanders (a KFC vezérigazgatója) figurák köszöntik a látogatókat országszerte. Olyan nagy az érdeklődés a karácsonyi időszakban a KFC csirke fogásai iránt, hogy sokszor hónapokkal előtte érdemes leadni a rendelését annak, aki nem akar beállni az órákon át tartó kígyózó sorokba.

.
Shutterstock/Puzzlepix

Természetesen ez az időszak a KFC bevétel kimutatásain is kiugró teljesítményeket produkál, hiszen ilyenkor egy-egy nap akár tízszer akkora bevételt tudhat magáénak a cég, mint egy szezonon kívüli időszak napján. 

Kicsit nyugatabbra utazva, Kínában már egészen más szokásokat lelhetünk fel.

Érdekes módon itt is megünneplik a karácsonyt, azonban bizonyos elemeket átformáltak a saját kultúrájuknak megfelelően. Az ünnep fő elemei megmaradtak, ugyanis itt szintén az ajándékozás öröme központi szerepet játszik, mindenki egy bizonyos Shen Den Lao Ren nevű idős úrra vár, aki a Télapó megfelelője.

Az ajándékok azonban a nyugati formáktól eltérőek, ugyanis itt az emberek színes papírba csomagolt almát adnak egymásnak. Ez egy nyelvi hasonlóságra alapszik, ugyanis Ping An Ye, vagyis „karácsonyeste” nagyon hasonlít kiejtésileg a Ping Guo, azaz „alma” szóra. 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!