A foci-Eb-ről szóló legfrissebb híreket, érdekességeket a folyamatosan frissülő hírfolyamunkban követheti.
A Yougov által végzet közvéleménykutatás szerint az angol szurkolók többsége támogatja, hogy a válogatott játékosok térdeléssel fejezik ki tiltakozásukat a rasszizmus ellen. A tábor azonban megosztott, a válaszadók 39 százaléka ellenzi a mozdulatsort.
Még nagyobb az aránya az elutasítóknak annál a kérdésnél, hogy egyáltalán fontosnak tartják-e, hogy a rasszizmus elutasítását térdeléssel fejezzék ki a játékosok. Erre a kérdésre még az angol szurkolók 57 százaléka is nemmel felelt.
Az Egyesült Államokban zavargásokat szító erőszakos Black Lives Matter mozgalomtól származó mozdulatsort leginkább a portugál futballszurkolók támogatják (79 százalék). Őket követik az olaszok (73), a spanyolok (71), majd a németek (60).
A Yougov 10-es listájának az alján a skótok (49) és a hollandok (44) állnak.
Az viszont jól látható, hogy még azok között is, akiknek amúgy nincsen bajuk a térdeléssel, egy részük mégsem tartja azt kifejezetten fontosnak. Még a francia és német szurkolótábor többsége sem mondja, hogy ez egy fontos gesztus a rasszizmus elleni küzdelemben.
A pénteken induló Eb-csapatok többségét megosztja a mérkőzések előtti térdelés, éppen annak politikai és ideológiai háttere miatt is. Beszédes, hogy azoknál a csapatoknál is, akik rendszeresen élnek ezzel a mozdulatsorral, még náluk is megosztott a szurkolók véleménye ebben a kérdésben.
Az ügyben a legmarkánsabb álláspontot képviselő Angliában is több cikk is foglalkozott azzal, hogy esetenként még az angol futballszurkolók is kifütyülik a sajátjaikat a térdelés miatt, a témában már politikusok is vitába szálltak a szövetségi kapitánnyal.
Gareth Southgate says he “never believed that we should just stick to football”.
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) June 9, 2021
Goodness knows what comes next.
Booing players taking the knee is spreading, Gareth should think again. pic.twitter.com/UyQu8K9hbz
Az egyik legélesebb vita a Brexit arcaként ismertté vált Nigel Farage és Gareth Southgate szövetségi kapitány között zajlott le.
A brit politikus szerint a tréner elveszítette a kapcsolatot a szurkolókkal, amikor a játékosok letérdelnek a "marxista BLM"-nek.
Farage később a Twitteren még a magyar szurkolótábor füttykoncertjéről szóló videót is megosztotta, ezzel alátámasztva azt, hogy a szigetország ilyen jellegű kiállását egyre több helyen utasítják el.
Vele szemben Southage azt hangsúlyozta, hogy a játékosok "az egyenlőség, befogadás és a faji igazságtalanság" miatt tiltakoznak, amikor letérdelnek. Szerinte azok, akik ezt ellenzik, ők állnak "a vesztes oldalon".
Magyarországon is napok óta téma a térdelés ideológiai háttere. Az MLSZ már a futball-Eb előtt leszögezte, a magyar válogatott nem fog letérdelni a meccsek előtt, helyette inkább állva tiltakoznak a rasszizmus ellen. Az Írország elleni keddi barátságos mérkőzés előtt a hazai szurkolók kifütyülték a vendég válogatott térdelését, amit több ellenzéki magyar politikus is elítélt. Orbán Viktor a csütörtöki kormányinfón azonban a magyar szurkolók mellé állt, a térdelést pedig provokációnak minősítette. A miniszterelnök szerint "ideológiai zűrzavar" fenyegeti a tornát.
(Yougov, Hetek)