A kelet-ecuadori Upano területén felfedezett épületeket és tereket elképesztő utak és csatornák hálózata kötötte össze, amely fejlett civilizációra utal. A terület egy vulkán árnyékában fekszik, amelynek köszönhetően gazdag termőtalaj képződhetett a térségben, egyúttal viszont talán éppen a vulkán a társadalom pusztulásához is vezethetett.
A felfedezés azért is számottevő, mert bár Dél-Amerika hegyvidékeiről, például a perui Machu Picchuról lehetett tudni, hogy jelentős városok helyszíneiül szolgáltak, az Amazonas vidékén viszont úgy vélték, hogy az emberek csak nomád életmódot folytattak, vagy esetleg apróbb településeken éltek. Ezen a képen változtat némiképpen a friss ásatási eredmény.
"Ez régebbi, mint bármely más, általunk ismert amazóniai lelőhely. A civilizációról eurocentrikus képet alkotunk, de ez azt mutatja, hogy meg kell változtatnunk a kultúráról és a civilizációról alkotott elképzelésünket"
- mondta a kutatást vezető Stephen Rostain professzor, a franciaországi Nemzeti Tudományos Kutatóközpont vizsgálati igazgatója.
"Ez megváltoztatja az amazóniai kultúrákról alkotott képünket. (Annak kapcsán) a legtöbb ember kis csoportokat képzel el, valószínűleg meztelenül, kunyhókban élve, ahogy épp területeket tisztítanak meg (a növényszettől). Ez (viszont) azt mutatja, hogy az egykori itt lévő emberek bonyolult, városi társadalmakban éltek" - fogalmazott Antoine Dorison kutató.
Mint közölték, a várost körülbelül 2500 évvel ezelőtt építették, és a régészek szerint az emberek akár 1000 évig is éltek benne. Nehéz azonban pontosan megbecsülni, hogy hány lakos élhetett ott egy időben, de a tudósok szerint legalább 10 ezer, ha nem 100 ezer körül lehetett a számuk.
(BBC / Hetek)