Az aktuális eseményekről percről percre beszámolunk. Kövesse Ön is nyomon!
Dmitrij Poljanszij hozzátette:
„Ez a lépés ellentétes az 1949-es Genfi Egyezmény rendelkezéseivel. Oroszország nem ismeri el Izrael szuverenitását a Golán-fennsík felett, amely Szíriához tartozik”.
A diplomata az Ukrajna elleni orosz támadás miatt üzent Izraelnek, miután az izraeli külügyminiszter elítélte Moszkva „agresszióját”. Jair Lapid „a nemzetközi rend súlyos megsértésének” nevezte az orosz támadást. (Ugyanakkor Naftali Bennett miniszterelnök csupán szolidaritását fejezte ki az ukrán nép felé, de nem ítélte el Putyin akcióját.)
#Polyanskiy: We're concerned over Tel Aviv’s announced plans for expanding settlement activity in the occupied #GolanHeights, which contradicts the provisions of the 1949 Geneva Convention. Russia doesn't recognize Israel's sovereignty over Golan Heights that are part of #Syria. pic.twitter.com/slHQSefJp5
— Russian Mission UN (@RussiaUN) February 23, 2022
A Golán-fennsíkot Izrael 1967-ben foglalta el Szíriától, és 1980-ban annektálta. Az izraeli kormány szerint a terület birtoklása létfontosságú az ország biztonsága szempontjából. Oroszország hasonló indoklással ismerte el a szakadár ukrajnai régiók függetlenségét, így Moszkva vélhetően nagyobb megértést várt volna el Izraeltől.
Még fájóbb az üzenetben a „Tel-Aviv”-ra történő hivatkozás. Oroszország még 2017-ben, a világon elsőkent (még Donald Trumpot is megelőzve) ismerte el Nyugat—Jeruzsálemet Izrael fővárosának, és a kormány székhelyének.
Most visszatért a korábbi diplomáciai szóhasználathoz, ami erős üzenet az izraeli kormánynak.
Ugyanakkor az izraeli kormánykoalícióhoz tartozó arab frakció egyik képviselője Ofer Cassif a „NATO agressziót” ítélte el, mint a konfliktus előidézőjét.