Ahogy arról írtunk, az OceanGate Expeditions Titan merülőhajója - amellyel turistákat szállítottak a Titanic roncsához az Atlanti-óceánon - vasárnap reggel 6 órakor indult útnak, és a szakértők szerint mintegy 96 órára elegendő oxigénnel rendelkezett, amikor nyoma veszett.
Széles körű keresés indult a kis tengeralattjáró után az Egyesült Államok, Kanada, Franciaország és Nagy-Britannia részvételével, melynek csak most lett eredménye – megtalálták a hajó roncsait.
Mint a hatóságok közölték, egy felderítésre használt robotbúvár-eszközzel bukkantak rá csütörtök reggel a Titan tengeralattjáróból megmaradt roncsokra a tengerfenéken, mintegy 488 méterre a Titanic orrától, 4 kilométeres mélységben a felszín alatt – számolt be róla újságíróknak John Mauger, az amerikai parti őrség ellentengernagya.
„Az itt talált roncsok a jármű katasztrofális összeroppanásáról (szóló magyarázattal) összhangban vannak”
- mondta Mauger.
Az eltűnt merülőhajó fedélzetén volt a 77 éves Paul-Henri Nargeolet, a Titanic egyik legjelentősebb francia specialistája is. A volt tengerésztiszt 1986 óta az Ifremer mélytengeri tengeralattjáróinak parancsnoka volt, tucatnyi merülése során több száz tárgy felszínre hozatalában vett részt, 2007 óta pedig a Titanic roncsát tulajdonló RMS Titanic/Phoenix International nevű vállalat kutatási programvezetője.
A fedélzeten volt még Hamish Harding brit milliárdos, valamint családja közleménye szerint egy pakisztáni származású Nagy-Britanniában élő üzletember, Shahzada Dawood és 19 éves fia is, valamint a merülőhajó kapitánya.
A témával külön podcastben is foglalkoztunk, amely itt tekinthető meg:
(Reuters / Hetek)