Ez egy PR cikk
A közös játékok remekül fejlesztik a szociális és a kommunikációs készségeket is. Ma pedig már számtalan izgalmas társasjáték közül válogathatnak a gyerekek, aminek köszönhetően mindenki megtalálhatja a számítását.
Játék közben pedig a kicsik nemcsak nyerni, hanem veszíteni is megtanulnak, ami rengeteget segíthet később az indulatok helyes kezelésében és az egymással való megfelelő kommunikáció megtanulásában is. A társasjátékok tehát a legfontosabb készségfejlesztő játékok közé tartoznak, és egyetlen gyerekszobából sem hiányozhatnak.
A különböző logikai játékok a problémamegoldó képességet és a szem-kéz koordinációt is hatékonyan fejlesztik. Ezek a mókás játékok gondolkodásra ösztönzik a gyermekeket, és arra motiválják őket, hogy megtanulják rendszerszinten kezelni a kisebb-nagyobb kihívásokat. A sikerélmény pedig mindig jóérzéssel tölti el a gyerekeket, és hamar rájönnek, hogy a kitartó munka valóban meghozza a gyümölcsét.
Ha logikai játékot választunk, mindenképpen figyeljünk az ajánlott életkorra. Lehetőleg pontosan a gyermekünk életkorának megfelelő játékot vásároljunk, amely nem lesz túl nehéz, de túl könnyű sem. Persze 1-2 év eltérés még nem jelenthet nagy gondot, de azért igyekezzünk az életkorhoz illő meglepetéssel szolgálni.
Az építőjátékok a finommotorikát és a térbeli tájékozódást is nagymértékben fejlesztik. Sőt, a kreativitást is támogatják, hiszen az építőjátékok elemeit a gyerekek úgy rakják össze, ahogyan csak akarják. Persze dönthetünk olyan játék mellett is, ahol egy konkrét épületet kell a rajzok alapján felépíteni. Építés közben pedig a gyerekek folyamatosan használják a kezeiket és mozgatják a törzsüket, így a kézügyességük és a statikus mozgásuk is rengeteget fejlődik.
Szintén a készségfejlesztő játékok táborát erősítik, ugyanis a papírlapok hajtogatása leginkább a kézügyességet fejleszti. A rendszeres origamizás azonban önfegyelemre és türelmességre is tanít, mivel a papírlapok precíz összehajtásához kellő kitartás szükséges. A modern origami készletek között pedig a fiúk és a lányok is biztosan megtalálják a hozzájuk illő szetteket, hiszen autós, állatos, napocskás és még unikornisos változatok is léteznek.
Akár csak egy 24 vagy éppen 150 darabos puzzle kirakásáról beszélünk, a móka és a sikerélmény egyaránt garantált. A kirakósok elsősorban a szem-kéz koordinációt javítják, de közösen játszva a kommunikációs készségeket is kiválóan erősítik. Egyedül az életkornak megfelelő puzzle kiválasztására tanácsos odafigyelni, hogy a kirakós darabjai biztosan ne legyenek túl kicsik a gyerekek számára. Először érdemes egy kisebb és kevesebb darabból álló kirakóssal kezdeni, majd egyre nagyobb és nagyobb kihívások elé állítani a kicsiket.
A gyerekek – akárcsak a felnőttek – többsége imádja a zenét. A kicsiknek készített hangszerekkel a kézügyesség és a ritmusérzék is javítható, a zenélés pedig megannyi boldog pillanatot szerezhet. Napjainkban már kis elektromos gitárok és ukulelék, illetve szintetizátorok és még karaoke szettek is elérhetők a gyerekek számára. A hangszerek mellé akár egy táncszőnyeget is vásárolhatunk, amely kifejezetten a mozgáskoordinációt fejlesztheti.
A fenti készségfejlesztő játékok még a modern kor gyermekeinek is óriási örömet szerezhetnek. Ugyanis hiába digitalizálódik szinte minden, a hagyományos, “offline” játékokra továbbra is szükség van, ha gyermekünk fontos készségeit szeretnénk fejleszteni. Válasszunk az életkorához illő játékokat, és fordítsunk minden nap időt a problémamegoldó képesség, a kommunikációs készség és a többi terület folyamatos fejlesztésére is!
(Fizetett PR cikk)