A Wall Street Journal információi szerint a hackertámadások politikai pártok országos és tagállami szervezeteinek, továbbá republikánusoknak és demokratáknak dolgozó konzultációs cégeknek a számítógépes rendszereit érintették.
A Microsoft hivatalos blogjában közölt információk szerint az orosz hackerek a Bidenhez közelieket támadták, míg a kínai és iráni szereplők Trump kampánycsapatának személyes fiókjaiba próbáltak meg behatolni.
A kibertámadási kísérletek elsöprő többsége nem volt sikeres, s azokat, akiknek az adataihoz és információihoz hozzáférhettek, a Microsoft biztonsági szolgálata azonnal értesítette.
"Mai bejelentésünk egyértelművé teszi, hogy külföldi csoportok megsokszorozták erőfeszítéseiket a 2020-as választások befolyásolására, ahogyan azt előre jeleztük is"
- fogalmazott hivatalos blogjában a Microsoft.
Tom Burt, a Microsoft fogyasztói biztonságért felelős alelnöke a The Wall Street Journal kérdésére úgy fogalmazott: rendkívül fontosnak tartja, hogy a demokratikus folyamatok résztvevői bárhol a világban tudatában legyenek a fenyegetéseknek, és megtegyék a szükséges lépéseket mind a személyes, mind a munkahelyi adataik és információik biztonságának védelme érdekében.
Az orosz hackerek a Microsoft vizsgálatai szerint az orosz katonai hírszerzéssel állnak kapcsolatban. Az amerikai számítástechnikai cég úgy véli: ugyanarról a csoportról van szó, amelyik 2016-ban, az akkori amerikai elnökválasztáskor behatolt a demokraták számítógépes rendszereibe, és kiszivárogtatta elektronikus leveleik egy részét.
Ezzel szemben a Trump és munkatársai számítógépes rendszereibe behatolni igyekvő iráni hackerek kísérleteinek mindegyike sikertelen volt.
Az amerikai hírszerző ügynökségek a múlt hónapban közzétett jelentésükben figyelmeztettek arra, hogy külföldi szereplők igyekeznek befolyásolni az amerikai választási folyamatot. Az akkori dokumentum szerint az oroszok Biden ellen igyekeznek hangolni az amerikai közvéleményt, míg a kínaiak és az irániak Trump újraválasztásával szemben próbálnak meg fellépni.
Az Egyesült Államok szankcióval sújt orosz és ukrán állampolgárokat az amerikai választási folyamatba történő beavatkozás kísérletéért - jelentette be a washingtoni pénzügyminisztérium csütörtökön.
A tárca közleménye szerint a büntetőintézkedések három orosz és egy oroszbarát ukrán állampolgárt érintenek.
A három orosz állampolgár - Anton Andrejev, Darja Aszlanova és Artem Lifsitsz - az Internet Research Agency (Internetkutató Ügynökség) nevű orosz állami vállalat alkalmazottja, melyet a Kremlhez közeli intézményként tartják számon, és álinformációk közlésével és trollok működtetésével manipulálja a közösségi portálok felhasználóit.
A szankcióval sújtott ukrán állampolgár az az Andrij Derkacs független parlamenti képviselő, aki idén tavasszal olyan hangfelvételeket mutatott be, amelyeken vélhetően Joe Biden volt alelnök, a demokraták jelenlegi elnökjelöltje és Petro Porosenko egykori ukrán elnök beszélgetése volt hallható. Porosenko elnöksége idején került Joe Biden akkori amerikai alelnök fia, Hunter Biden a Burisma ukrán gázcég igazgatósági tagjainak sorába.
"Andrij Derkacs az ukrán parlament tagja, több mint tíz éve aktív orosz ügynök és folyamatosan szoros kapcsolatban áll az orosz hírszerző szolgálatokkal"
- olvasható a Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter által aláírt közleményben. A tárcavezető leszögezte:
"a szankciók egyértelmű figyelmeztetést jelentenek Moszkva és megbízottjai számára, hogy tevékenységüket nem tűrik".
Az amerikai döntés értelmében a szankcióval sújtottak esetleges amerikai bankszámláit és vagyontárgyait befagyasztják, és az amerikai állampolgároknak, valamint a gazdasági élet szereplőinek megtiltják a velük esetlegesen fenntartott üzleti kapcsolatokat.
(MTI/Hetek)