Ez egy PR cikk
Különböző B-vitaminok léteznek, amelyek más-más fontos szerepet töltenek be a test működésében. Általánosságban elmondhatjuk, hogy ezek felelnek az immunerősítésért, a mentális frissességért, a normál anyagcsere-folyamatokért, a szív védelméért, illetve a haj, köröm, bőr állapotának megőrzéséért.
De vajon milyen fajta B-vitaminok léteznek, milyen panaszokat okozhat, ha túl kevés jut be a szervezetünkbe, és hogyan pótolhatjuk ezeket hatékonyan? Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!
Megkülönböztethetünk B1-, B2-, B5-, B6-, B7-, B9- és B12-vitaminokat. De vajon milyen funkciókat látnak el ezek?
B1-vitamin: Az anyagcsere működését, az idegrendszeri, szív- és érrendszeri funkciókat támogatja.
B2-vitamin: Feladata az immunerősítés, a haj, köröm, bőr állapotának védelme.
B5-vitamin: Hozzájárul az idegsejtek védelméhez, az anyagcsere-folyamatokhoz és a krónikus fáradtság, stressz kezeléséhez.
B6-vitamin: Hozzájárul a vörösvérsejtek képződéséhez, segítséget nyújt a depresszió, álmatlanság és asztma kezelésében.
B7-vitamin: Haj- és körömerősítő tulajdonsággal bír, illetve segíti a vércukorszint-szabályozását.
B9-vitamin: Támogatja a sejtosztódást, a DNS-ek létrejöttét.
B12-vitamin: Fontos szerepet játszik az idegrendszer megfelelő működésében, a vörösvérsejtek képződésében és a DNS-képződésben.
A B vitamin hiánya különböző panaszokat okozhat.
Ha túl kevés B-vitamint fogyasztunk, azt általában olyan tünetek kísérik, mint az étvágytalanság, gyengeség, hányinger, hasmenés, izomgyengeség, bőrproblémák, mentális problémák, idegrendszeri problémák, vérszegénység, az immunrendszer gyengülése.
Ha hosszabb ideig fennáll a probléma, akkor további súlyos betegségek is megjelenhetnek. Nem érdemes ezeket megvárni, inkább pótolni kell a szervezetünk számára fontos anyagokat!
A gyógyszertárakban egészen biztosan találhatunk B-vitamin tartalmú készítményeket, ilyen például a b vitamin komplex.
A B-vitamin ezenkívül kiegyensúlyozott táplálkozás formájában is bejuttatható a szervezetbe. Rendszeresen érdemes fogyasztani teljes kiőrlésű gabonakészítményeket, olajos magvakat, hüvelyeseket, tejtermékeket, sovány húsokat, májat, tojást, szóját, ezek ugyanis nagy mennyiségben tartalmazzák.
Ne várjuk meg, amíg különböző hiánybetegségek alakulnak ki, inkább figyeljünk oda a megfelelő vitaminpótlásra!
(Fizetett PR cikk)