Mikor érdemes klímát vásárolni? (x)
Mikor érdemes klímát vásárolni? (x)

www.meleget.hu

2024. 06. 04.
Az utóbbi években jelentősen megugrott a klímaberendezések iránti kereslet: az új építésű házak esetében jóformán már az alapfelszereltség részének számít, de az egyre szélsőségesebb nyári kánikulák miatt a régi ingatlanokban is mind gyakrabban kerül sor a klíma utólagos beszerelésére.

Ez egy PR cikk

Mindez egyúttal azzal is jár, hogy az év bizonyos szakaszaiban a klímaszerelők leterheltebbek, így pedig akár igazi kihívássá is válhat, hogy időpontot találjunk a telepítéshez. Érdemes tehát előre terveznünk, és még idejében belevágnunk a klímavásárlásba, hogy a tikkasztó hőség beköszöntekor már garantáltan élvezni tudjuk a hűvös, kellemes lakókörnyezetet.

Milyen szempontokra figyeljünk klímaválasztáskor?

Annak érdekében, hogy leendő klímaberendezésünk a lehető legjobb teljesítményt nyújtsa, a készülék megvásárlása előtt számos szempontot végig kell gondolnunk. Ingatlanunk olyan alapadottságai, mint hogy mekkora a hűteni kívánt alapterület, milyen a belmagasság vagy hogy mennyi napfény éri az egyes helyiségeket, mind befolyással vannak arra, hogy milyen típusú és teljesítményű légkondi lesz számunkra a legjobb választás.

De legalább ennyire fontos az épület hőszigetelésének minősége is: egy jól szigetelt épület esetében ugyanis kevesebb energiára van szükség a hőmérséklet szabályozásához, így akár egy kisebb teljesítményű és energiatakarékosabb készülék is elegendő lehet.

Sokat segíthet a választásban, ha figyelünk az egyes modellek olyan energiahatékonysági mutatóira, mint a SEER vagy EER – minél magasabbak ezek az értékek, annál hatékonyabban fog működni az új klímánk. Ne feledkezzünk meg a készülék a karbantartási igényeiről sem, hiszen hosszú távon ez is jelentős hatással lehet a működési költségekre és a klíma élettartamára! Az olyan kiegészítő funkciók, mint a programozható termosztátok, az éjszakai üzemmód vagy a távvezérlés, tovább csökkenthetik az energiafogyasztást, így érdemes ezekkel is számolnunk a végső döntés meghozatalához.

Milyen klímatípusok közül választhatunk?

A klímaberendezéseknek ma már számos típusa elérhető, melyek mindegyikét különféle igényekhez és felhasználási célokhoz fejlesztették. A háztartások számára az egyik legjobb választást az osztott, azaz split klímák jelentik, amelyek sokféle méretben és kapacitásban kaphatóak, így nagy fokú rugalmasságot biztosítanak mind a telepítést, mind a hatékonyságot illetően.

A split klímák egy beltéri és egy kültéri egységből állnak – előbbi a levegő hűtéséért, keringetéséért, illetve párátlanításáért felel, míg az utóbbi a beltérből elvont hőt továbbítja a kültérbe. Az osztott klímák speciális típusának számítanak az úgynevezett multi split légkondik, amelyek esetében a kültéri egységhez akár több beltéri egységet is csatlakoztathatunk. Ennek előnye, hogy az egyes helyiségekben független hőmérséklet-szabályozást tesz lehetővé, így ezt elsősorban akkor érdemes választanunk, ha fontos számunkra a külön hűtési zónák kialakítása.

A split klímák további előnye, hogy csendesen működnek, mivel a zajos kompresszor a kültéri egységben van elhelyezve. Ezen felül különféle szűrőkkel vannak felszerelve, amelyek eltávolítják a port, a pollent és az egyéb szennyeződéseket a levegőből, így jobb levegőminőséget biztosítanak otthonunkban. Emellett telepítésük komolyabb bontás nélkül kivitelezhető, az esztétikus megjelenésű beltéri egységek pedig jól illeszkednek szinte bármilyen enteriőrbe.

Mikorra időzítsük a klímavásárlást?

Ha úgy döntünk, klímát szereltetünk be otthonunkba, mindenképpen számolnunk kell azzal, hogy a nyári időszakban csak korlátozottan elérhetőek a klímaszerelők. Éppen ezért a klímavásárlást érdemes vagy a tavaszra, esetleg még a kora nyárra, vagy pedig az őszi-téli szezonra időzíteni, amikor a kereslet alacsonyabb, és a szakemberek könnyebben elérhetőek. Ezekben az időszakokban a klímaberendezésekből is nagyobb választék áll a rendelkezésünkre, és sokszor az árak is kedvezőbbek. A tavaszi és őszi hónapokban ráadásul nem ritka, hogy a gyártók, forgalmazók különféle akciókat, kedvezményeket is kínálnak, amelyek tovább csökkenthetik a klíma bekerülési költségeit.

Emellett, ha tavasszal vagy az ősz-tél folyamán vásárolunk klímát, elegendő idő áll majd a rendelkezésünkre, hogy kiválasszuk a megfelelő modellt, alaposan előkészítsük és megszervezzük a telepítést, továbbá hogy elvégezzük az esetleges utólagos beállításokat és teszteléseket.

Korántsem mindegy, ki szereli be a klímát

Fontos azzal is tisztában lennünk, hogy a klíma beszerelésének módjára vonatkoznak bizonyos jogszabályok is, amelyeket mindenképpen be kell tartanunk. Tekintve, hogy a klímaberendezések olyan gázzal vannak feltöltve, amelyek hatással vannak a légkörre, a 2015. óta érvényben lévő rendelet szerint klímát csakis olyan szakember szerelhet fel, aki rendelkezik a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által kiadott azonosítószámmal. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy magánszemély csak akkor vásárolhat klímát, ha fel tud mutatni egy tanúsítványt arról, hogy a beszerelést az említett rendeletnek megfelelő szakember fogja végezni.

Engedélyezésre is szükség lehet

A szabályozás kitér a klíma telepítésének bizonyos körülményeire is, így érdemes ezekről is tájékozódnunk, mielőtt a beszerelésre kerül a sor. Ha például az épület tartószerkezetét is át kell alakítani a munkálatok során, akkor építési engedélyt kell kérvényeznünk az illetékes hatóságnál. De érdemes a társasházi képviselővel, illetve a helyi önkormányzattal is egyeztetnünk, hiszen mind a társasháznak, mind a településnek lehetnek bizonyos előírásai, amelyeket szintén be kell tartanunk.

Amennyiben a klímaberendezés nem szabályosan kerül beszerelésre, az akár bizonyos szankciókat is vonhat maga után, így mindenképpen tájékozódjunk a jogszabályi háttérről, vagy egyeztessünk a szerelést végző szakemberrel!

A klímaszerelést tehát nemcsak azért ajánlott szakemberre bíznunk, mert így biztosíthatjuk a szakszerű beépítést, hanem azért is, mert ezzel eleget teszünk a jogszabályi előírásoknak. Ez ugyanakkor meg is nehezítheti, hogy megfelelő klímaszerelőt találjunk – ezért is fontos, hogy kellő időben nekikezdjünk a telepítés előkészítésének, hogy elkerüljük a hosszabb várakozási időt, különösen a főszezonban, amikor a szakemberek kapacitása korlátozottabb.

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!